Nasz biblioteka online
Rok szkolny 2023/2024
Regionalny Konkurs Pięknego Czytania
Zofia Bus z kl.5a zajęła II miejsce w VIII Regionalnym Konkursie Pięknego Czytania. Uczennica zaprezentowała fragment książki pt. „Zosia z ulicy Kociej”. Jury uzasadniło swój wybór następująco: „Swobodne postaciowanie, odważna i barwna interpretacja tekstu, umiejętność pracy głosem, świetne opanowanie i rozumienie czytanego fragmentu”.
Gratulacje Zosiu!!!
Noc zwiadowców.
W noc z 12 na 13 kwietnia odbyła się w naszej szkole kolejna nocna impreza czytelnicza. Była ona podsumowaniem projektu edukacyjnego „Nocny Maraton Czytelniczy”. Projekt realizowany był przez nauczycieli bibliotekarzy p. Edytę Małek i p. Teresę Jesionek. W tym roku uczniowie wybrali jako temat przewodni serię książek Johna Flanagana Zwiadowcy. Głównym celem imprezy była promocja czytelnictwa i nauka dobrej zabawy. W przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy pomagali nauczyciele: p. Dorota Magnowska i p. Edyta Fokt.
W imprezie wzięło udział 22 uczniów z klas 5 i 6. Była to nagroda za udział w pozaszkolnych konkursach czytelniczych i przygotowywanie różnych imprez bibliotecznych.
Noc rozpoczęła się o godzinie 19.00. Po zabawach integracyjnych, z których najwięcej emocji wzbudziły zabawy z chustą Klanzy, uczestnicy przenieśli się w świat bohaterów książek Zwiadowcy. Mieli dopasować imiona bohaterów do ich cech charakteru, stworzyć i przedstawić postacie z książki z rzeczy, które były specjalnie przygotowane na tę okazję. Musieli także wykazać się dużą sprawnością, siłą fizyczną i sprytem.
Uczniowie klasy 5c przygotowali prezentację o autorze i serii książek Zwiadowcy. Natomiast uczennica kl.5a namalowała piękny portret Willa – Zwiadowcy.
Przed północą rozpoczęło się nocne zwiedzanie szkoły. W pogrążonej w ciemności szkole, z latarkami w ręku, uczniowie poszli wypełniać misje zwiadowcze. Na koniec wszyscy trafili do świetlicy, gdzie czekało pyszne ciasto z fajerwerkami.
Po tych atrakcjach zmęczeni uczestnicy zabawy ułożyli się do snu. Pobudkę o godzinie 7 rano obwieścił szkolny dzwonek. Trzeba było wstać, sprzątnąć swoje rzeczy oraz salę gimnastyczną. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał Patent Zwiadowcy.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę i za pomoc w przygotowaniu imprezy.
Witajcie w naszej bajce.
„Witajcie w naszej bajce” tymi słowami rozpoczął się „Wieczór w bibliotece”. Tematem przewodnim spotkania była „Akademia pana Kleksa”. Na początku uczniowie zapoznali się z ciekawostkami z życia Jana Brzechwy. Następnie zostali podzieleni na zespoły, w których wykonywali różne zadania związane z lekturą. Przygotowali reklamę zachęcającą do nauki w akademii, układali przepis na niezwykłą potrawę oraz brali udział w lekcji kleksografii. Uczniowie mieli też za zadanie ułożyć hasło ukryte pod kodami QR oraz odsłonić obrazek, udzielając odpowiedzi na pytania dotyczące lektury. Wszystkie zadania bardzo podobały się uczniom. Byli zaskoczeni tym, co przygotowali dla nich nauczyciele. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy odtańczyli wspólnie wesoły taniec.
Pasowanie na czytelnika
W poniedziałek 5 lutego 2024 roku uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki. W obecności Pani Dyrektor Małgorzaty Suligowskiej złożyli przyrzeczenie, w którym zapewnili, że zaprzyjaźnią się z książkami i zawsze będą je kochać i szanować. Uroczystość pasowania na czytelnika uświetnili uczniowie z klasy 5a, którzy zaprezentowali młodszym kolegom przedstawienie pt. „Mole książkowe”. Na pamiątkę spotkania pierwszoklasiści otrzymali książki podarowane specjalnie dla nich przez Instytut Książki. Otrzymali również piękne, kolorowe foldery biblioteczne, przygotowane przez nauczycieli biblioteki –panią Edytę i panią Teresę. Uroczystość pasowania na czytelnika zakończyła Pani Dyrektor podkreślając, jak ważna w rozwoju każdego dziecka jest literatura i życząc młodym czytelnikom radości z jej odkrywania.
Mamy nadzieję, że od dzisiaj każdy pierwszoklasista będzie częstym gościem w naszej bibliotece 🙂
Spotkanie autorskie
Uczennice z kl. 3a wzięły udział w spotkaniu autorskim z panią Barbarą Sadurską. Autorka opowiadała o swojej pierwszej książce dla dzieci pt. „Srebrny smok”. Uczestnicy spotkania zadawali pisarce mnóstwo pytań. Pani Sadurska obiecała kontynuację książki.
Na zakończenie spotkania można było otrzymać autograf autorki z dedykacją i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Zachęcamy do przeczytania „Srebrnego smoka”. Czeka w bibliotece szkolnej.
Dzień postaci z bajek.
Bajkowo w naszej szkolnej bibliotece, gdzie panie bibliotekarki, przebrane za Czarownice, rozdawały cukierki dzieciom, które w tym dniu odwiedziły bibliotekę.
„CZYTAMY z SERCEM” w „OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA”
Promocja czytelnictwa i wiedzy o sercu – to główne cele wydarzenia, które miało miejsce w naszej szkole w minionym tygodniu. Z połączenia akcji „Czytamy z sercem” z organizacją „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania” powstała akademia, podczas której prozą i wierszem, zachęcaliśmy najmłodszych uczestników do dbania o serca swoje i serca najbliższych (do aktywności fizycznej, do racjonalnego odżywiania, do unikania używek, itp.). Uroczystość uświetnił wstęp czytelniczy uczennic z klas trzecich, które zaprezentowały fragment opowiadania „Czy ktoś może ukraść serce taty?”, co okazało się inspiracją do rozmyślań o tym, co znaczy mieć złote serce ❤️❤️❤️ W naszej szkole chyba wszyscy takie serca mają… 💓💗♥️
Dzień kropki
„Kropka, kropka i kropeczka – to początek obrazeczka, dodam jeszcze kółko, fale – idzie nam już doskonale…” – obrazek kropką malowany tworzyli w Święto Kropki nasi czytelnicy w szkolnej bibliotece. I tym sposobem KROPKA zachęcała dzieci do spędzania czasu z książkami, w których można znaleźć mnóstwo inspiracji do rozwijania pasji, talentów, zainteresowań
Rok szkolny 2022/2023
Radomscy Tropiciele Książek
W czwartek 15.06.2023 r. w III LO im. D. Czachowskiego odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie czytelniczym „Radomscy Tropiciele Książek” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną. W kategorii klas 7-8 Amelia Fila z kl.8d zajęła II miejsce, a Adrianna Sadowska z kl.8b została finalistką tego konkursu. Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.
Wyróżnienie dla naszych uczennic.
Zuzanna Barańska z kl.8a i Lena Kulińska z kl.2b otrzymały wyróżnienia w VII Regionalnym Konkursie Pięknego Czytania. Uroczystość odbyła się w Bibliotece Pedagogicznej w Radomiu. Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy!!!
„W książkowej krainie”
30 stycznia 2023 r. odbyła się uroczystość „Pasowania na czytelnika” uczniów klas pierwszych pt,: „W książkowej krainie”. Pierwszaki wykazały się dużą wiedzą na temat książek, biblioteki i czytelników. Przypomnieli sobie zasady poszanowania książek, poprzez omówienie próśb książki. Nauczyciele bibliotekarze zapoznali uczniów z zasadami korzystania ze szkolnej biblioteki.
Następnie uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, obiecując przestrzeganie obowiązków czytelnika oraz szanowanie książek. Po wspólnej zabawie pt. „Książeczki na półeczki”, dzieci wysłuchały fragmentów książek Hanny Łochockiej „O Wróbelku Elemelku” oraz Czesława Janczarskiego „Przygody Misia Uszatka”, czytanych przez nauczycieli bibliotekarzy. Podsumowaniem uroczystości było przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów z klasy 4c. Postacie z książek dla dzieci, w które wcielili się uczniowie, przeniosły pierwszoklasistów w świat literatury, zachęcając do częstego korzystania z biblioteki szkolnej oraz dbania o książki.
Na zakończenie spotkania każdy uczeń wypożyczył samodzielnie książkę oraz dostał folder z godzinami otwarcia biblioteki oraz życzeniami książki. Na ręce wychowawców klas pierwszych zostały wręczone pamiątkowe dyplomy. Nowym czytelnikom naszej szkoły życzymy miłych chwil spędzonych z książką.
„Zabierz książkę na święta”
To najnowsza akcja naszych pań z biblioteki. Wszystkich tych, którzy w świąteczny, zimowy czas, przy blasku choinkowych lampek, będą chcieli przenieść się w magiczny świat literatury, zapraszamy do wypożyczania książek.
Wieczór detektywów
2 grudnia 2022 r., w piątkowy wieczór, w murach naszej szkoły spotkali się miłośnicy przygód i czytelnictwa. Wzięli oni udział w zajęciach pt. „Wieczór detektywów”. Była to świetna okazja do spotkania się, ale jednocześnie do sprawdzenia się w roli detektywa. Rozpoczęliśmy ciekawymi zabawami ruchowymi. W świat detektywistyczny wprowadziły nas fragmenty książek o tej tematyce. Następnie udaliśmy się na teren szkoły w poszukiwaniu śladów zaginionego przedmiotu. Zadania rozwiązywane były w różnych częściach budynku, a ich efektem było ułożenie hasła informującego o tym, co zostało skradzione.
Detektywi doskonale się spisali, za co otrzymali certyfikaty potwierdzające ich umiejętności.
Zajęcia czytelnicze.
Zajęcia czytelnicze z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych – nasze Panie Bibliotekarki zarażają uczniów pasją do literatury, uczą i bawią jednocześnie.
Nasza praca na konkurs „Nakręceni na czytanie z księgarnią Tuliszków”
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca. Nasza szkoła przystąpiła do II edycji Ogólnopolskiej Akcji „Czytamy z sercem”. W związku z tym Mały Samorząd Uczniowski i biblioteka szkolna przygotowały zajęcia czytelnicze, na których p. wicedyrektor Ewa Kuchniak i nauczyciele głośno czytali uczniom klas drugich i trzecich fragment książki „Będę biegać”. Uczniowie należący do Wolontariatu również włączyli się w obie akcje: przygotowali na ten dzień piękne kolorowe serca, czytali fragmenty literatury „najmłodszym” uczniom naszej szkoły oraz rozdawali rodzicom ulotki stworzone przez Fundację Serce Dziecka ❤️
Dzień kropki
W bibliotece szkolnej świętowaliśmy Dzień Kropki. W tym dniu na czytelników czekało „kropkowe drzewko”, kolorowanki i słodycze w kształcie kropki. Można było wypożyczyć opowiadanie „Książka, przecinek i kropka”.
Rok szkolny 2021/2022
III Szkolny Konkurs Pięknego Czytania
„Lasse i Maja detektywami” – pod takim hasłem 28.04.2022r. odbył się III Szkolny Konkurs Pięknego Czytania skierowany do uczniów klas drugich i trzecich. Głównymi celami konkursu było doskonalenie umiejętności czytania, propagowanie czytelnictwa, rozwijanie twórczych talentów oraz popularyzacja książek z serii: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”.
Uczniowie wraz z wychowawcami, wybrali spośród siebie dwie osoby, które reprezentowały klasę. Uczestnicy zaprezentowali fragment książki z serii: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Ocenie jury, w skład którego weszli: Dyrektor szkoły Pani Małgorzata Suligowska- przewodniczący, Pani Wicedyrektor szkoły Renata Szostakowska, nauczyciel języka polskiego Pani Ewa Frączek oraz nauczyciel świetlicy Pani Monika Orzechowska, podlegały: płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcja, interpretacja tekstu, ogólne wrażenie artystyczne oraz dyscyplina czasowa (wystąpienie do 3 minut).
Uczestnicy prezentowali wysoki poziom swoich wystąpień, dlatego jury miało trudne zadanie przy wyłonieniu zwycięzców. Ostatecznie, po burzliwych naradach, ogłosiło wyniki, które przedstawiały się następująco:
Klasy 2
• wyróżnienie: Igor Ligorowski- klasa 2a, Liliana Radomska- klasa 2b, Piotr Bielecki- klasa 2f;
• III miejsce: Matylda Strzałkowska- klasa 2c;
• II miejsce: Maria Nowocień- klasa 2a;
• I miejsce: Oskar Pawłowski- klasa 2f.
Klasy 3
• wyróżnienie: Ewa Wojtczak- klasa 3a;
• III miejsce: Zuzanna Wrońska- klasa 3c;
• II miejsce: Oliwia Pawlik- klasa 3b;
• I miejsce: Zuzanna Gregorczyk- klasa 3b.
Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki, zwycięzcy natomiast dyplomy oraz nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy dzieciom za zaangażowanie i udział w konkursie, życząc dalszych sukcesów. Dziękujemy jury za ciężką pracę podczas obrad. Zachęcamy do udziału w naszym konkursie w przyszłym roku szkolnym.
„Zaczarowany świat bajek” – pasowanie na czytelnika
W dniu 7 marca 2022r. odbyła się uroczystość „Pasowania na czytelnika” uczniów klas pierwszych pt,: „Zaczarowany świat bajek”. Postacie z bajek, w które wcielili się uczniowie z klasy 3b, przeniosły pierwszoklasistów w świat bajkowy, zachęcając do częstego korzystania z biblioteki szkolnej oraz dbania o książki. Dzieci poznały zasady korzystania oraz godziny otwarcia biblioteki szkolnej. Rozwiązywały zagadki związane z bohaterami literackimi i biblioteką.
Uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, obiecując przestrzeganie obowiązków czytelnika oraz szanowanie książek. Następnie Pani Dyrektor Małgorzata Suligowska pasowała każde dziecko na czytelnika biblioteki szkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Radomiu.
Na zakończenie spotkania nauczyciele bibliotekarze sprawdzili wiedzę pierwszaków dotyczącą najważniejszych zasad korzystania z biblioteki szkolnej oraz wiedzę ze świata bajek. Wspólnie rozwiązaliśmy quiz multimedialny oraz muzyczne zagadki.
Każdy pierwszoklasista wypożyczył samodzielnie książkę oraz dostał folder biblioteki z godzinami otwarcia biblioteki oraz życzeniami książki. Na ręce wychowawców klas pierwszych zostały wręczone pamiątkowe dyplomy. Naszym nowym czytelnikom życzymy miłych chwil spędzonych z książką.
Spotkanie autorskie
Najstarsi uczniowie naszej szkoły w dniu 21.10.2021 r. wzięli udział w spotkaniu autorskim z młodym pisarzem – Dominikiem Podworskim, studentem drugiego roku dziennikarstwa, mieszkańcem Warki, który napisał niesamowitą historię kryminalną pt.: „Zmarli pamiętają”. Jego książka miała swoją premierę w kwietniu tego roku i już zyskała pozytywne opinie czytelników.
Spotkanie miało formę wywiadu z autorem, podczas którego uczniowie poznali genezę powstania książki oraz pomysł na fabułę powieści. Ponadto młodzież naszej szkoły dowiedziała się interesujących faktów z życia młodego pisarza. Mieli możliwość zadawania pytań, na które Pan Dominik chętnie udzielał odpowiedzi. Jego młody wiek wzbudził zainteresowanie wśród uczestników spotkania, którzy brawami podsumowali rozmowę i osobę samego pisarza. On sam zachęcił młodzież do sięgania po książki, które ich interesują. Spotkanie zakończyło się rozdaniem autografów przez autora oraz indywidualnymi rozmowami. Nie zabrakło również wspólnego zdjęcia.
Mamy nadzieję, że spotkanie zaowocuje większym zainteresowaniem uczniów różnego rodzaju literaturą oraz będzie inspiracją do odkrywania nowych talentów i tworzenia własnych dzieł literackich.