W Publicznej Szkole Podstawowej Nr 15 w Radomiu na szeroką skalę prowadzone są działania ekologiczne.
Nasi uczniowie wraz z opiekunami biorą czynny udział w cyklicznych konkursach i akcjach ekologicznych i zdobywają w nich czołowe miejsca.
Opiekunowie działań ekologicznych w PSP 15 to: Lidia Michalska, Jolanta Czapczyńska.
KONKURSY:
- „Mój las” – organizator Liga Ochrony Przyrody
I etap – organizator LOP Zarząd Okręgu w Radomiu
II etap – Ogólnopolski konkurs pod hasłem „Mój las” – Zarząd Główny LOP
- „Porządkujemy i odnawiamy las” – koordynator Tygodnik Radomski, fundator nagród Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- „Niezapominajka znakiem jakości naszej postawy woceb przyrody zrównoważonego rozwoju” – organizator Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu Radomskiego.
- „Zostań przyjacielem ptaków” – koordynator Tygodnik Radomski.
- „Na najlepiej pracujące Szkolne Koło LOP” – szkoła zdobyła tytuł „MISTRZA LOP” w roku szkolnym 2008/2009 – organizator Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu Radomskiego..
AKCJE I PRZEDSIĘWZIĘCIA EKOLOGICZNE:
- Projekt CEE „Nasi ulubieńcy” – Certyfikat Opiekuna Zwierząt potwierdzający realizację działań projektu „Nasi ulubieńcy” – organizator Centrum Edukacji Ekologicznej.
- Projekt CEE „Nasi ulubieńcy ” – prowadzenie akcji „Złotóweczka dla pieseczka”
- Systematyczna współpraca ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt – konkurs „Buda dla mojego rzyjaciela”.
- Współpraca z przedsiębiorstwem PPUH RADKOM i udział w konkursach: „Surowce do RADKOMU i masz porządek w domu” oraz „Makulatura, puszki i plastiki wrzucaj w nasze pojemniki”.
- Proekologiczne Forum Dzieci i Młodzieży – organizator Miasto Radom.
- Korowód Wiosenny z okazji Dnia Ziemi.
- Festyn „Czyste Miasto” – organizator Radkom.
Działania w roku szkolnym 2022/2023
Sprząteanie Świata 2022
Tegoroczna jesienna akcja Sprzątanie Świata 2022 przebiegła pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze” i polegała na zbiorowym sprzątaniu śmieci. Miała ona na celu budzenie i umacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja odbyła się na Kierzkowie w dniu 3 listopada, a wzięli w niej udział uczniowie klasy VIII f wraz z nauczycielem biologii. Uczestnicy zaopatrzeni w worki oraz rękawice wyruszyli w teren. Szukaliśmy dzikich wysypisk śmieci i znaleźliśmy je wokół stawów. Dalej były tereny niezamieszkałe przez ludzi, tu także było mnóstwo wyrzuconych śmieci. Uczniowie solidnie posprzątali teren. Efekty pracy były zadawalające. Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji wyrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Mając na uwadze hasło tegorocznej kampanii, zachęcamy wszystkich do czynnego udziału w sprzątaniu Ziemi, promując przesłanie, by nie śmiecić i segregować odpady.
Akcja „Sadzimy las”
1 października 2022r. członkowie SK LOP z PSP nr 15 w ramach akcji „Sadzimy las” w leśnictwie Sucha w Nadleśnictwie Zwoleń, pod opieką nauczycieli p. Jolanty Czapczyńskiej, Pauliny Pełki, Kingi Kościołek, sadzili drzewka. Wspólnie z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą przy OSP Tynica oraz piłkarzami z Akademii Piłkarskiej Broń Radom , posadzili około 2 tys. sadzonek sosny. Uczestnicy przeszli krótki instruktaż sadzenia, a następnie z pomocą leśników sadzili drzewka. Młodym przyrodnikom pomagał dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak i prezes oddziału radomskiego LOP Elżbieta Molenda. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich Paweł Sałek – doradca Prezydenta RP ds. ochrony przyrody oraz prezes Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody, którzy również przyłączyli się do akcji.
Na zakończenie leśnicy zaprosili wszystkich na poczęstunek. Uczniowie
w podziękowaniu otrzymali zestawy prezentów – książki o leśnej przyrodzie. Podczas trwania akcji można było upiec kiełbaskę przy ognisku. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Aleksandra Ułanow – pielęgniarka szkolna. Akcję zorganizowały Liga Ochrony Przyrody, Zarząd Główny LOP
w Radomiu, Liga Ochrony Przyrody w Radomiu.
Koordynatorami akcji były panie Lidia Michalska i Jolanta Czapczyńska – opiekunki SK LOP
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY „
W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie z naszej szkoły po raz drugi przystąpili do realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury”. Jest to projekt ekologiczno- plastyczny, którego głównym celem jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci oraz zapoznanie z ideą “zero waste”, czyli „zero odpadów”, „zero marnowania”.
Zależy nam na tym, aby wzmocnić edukację ekologiczną wśród uczniów oraz rozwijać w nich postawę odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Przed nami wiele interesujących wyzwań ekologicznych. Relacje z nich będziemy przedstawiać na szkolnej stronie internetowej oraz na szkolnym FB…
Działania w roku szkolnym 2021/2022
Całoroczna praca uczniów klas młodszych przy realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury” dobiegła końca. Po serii zadań związanych z ekologią czujemy się bardzo EKO i jesteśmy przekonani o tym, że jeszcze nieraz wyczarujemy COŚ CUDOWNEGO z plastikowych butelek, nakrętek, tektury, folii bąbelkowej albo kasztanów lub szyszek.
Dzisiaj otrzymaliśmy dla naszej szkoły zasłużony certyfikat 🥇🏆🥇
Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w realizację projektu 🙂
DZIEŃ ZIEMI – „ Inwestujemy w naszą planetę?
Dzień Ziemi obchodzony jest na całym świecie 22 kwietnia, w tym roku pod hasłem: „Inwestujemy w naszą planetę.” Celem tego święta jest uświadomienie ludziom kruchości ekosystemu Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych.
Zmiana naszych nawyków może spowodować, że stan środowiska polepszy się.
W ramach szkolnych obchodów Światowego Dnia Ziemi uczniowie klas 4 – 8 wzięli udział następujących działaniach:
- konkurs plastyczny – Narysuj lub namaluj, jak chciałbyś, aby wyglądała przyszłość naszej
planety? - opowiadanie w języku angielskim: Napisz twórczą historię o tym, jaka jest współczesna
ZIEMIA? - makieta – Zbierz przedmioty natury z zewnątrz, takie jak liście, szyszki i wykonaj projekt
artystyczny - przygotowanie prezentacji multimedialnej Dzień Ziemi 2022
- sprzątanie terenów zielonych w ramach Sprzątania Świata
Uczniowie wybierali jedno działanie. Za wykonane prace przydzielone zostały I, II, III miejsce oraz wyróżnienia.
Organizatorami byli obchodów Dnia Ziemi były nauczycielki: Jolanta Czapczyńska, Lidia Michalska, Renata Rutka.
Dzień Ziemi
DZEŃ ZDROWIA w naszej szkole
Kwiecień nazywany jest miesiącem zdrowia, ponieważ właśnie wtedy przypada Światowy Dzień Zdrowia. Święto to zostało ustanowione w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństwa na całym świecie.
Przesłanką do realizacji działań promujących zdrowe odżywianie jest udział naszej szkoły w programie „TRZYMAJ FORMĘ”.
Tematem Światowego Dnia Zdrowia w 2022 roku jest: „ Our planet, our health – Nasza planeta, nasze zdrowie” . Światowy Dzień Zdrowia 2022 skupia globalną uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania zdrowia ludzi i planety oraz wspierania ruchu na rzecz tworzenia społeczeństw skoncentrowanych na dobrym samopoczuciu.
Pod takim też hasłem uczniowie szkoły wykonali plakaty w języku polskim i angielskim, które ozdobiły halę sportową.
Imprezę prowadził uczeń klasy 7b Antoni Wąsik. Zgromadzeni uczniowie wysłuchali krótkiej historii o Światowym Dniu Zdrowia, prezentacji w języku polskim i angielskim, następnie uczniowie zaprezentowali, jak połączyć składniki, aby powstał zdrowy koktajl.
Kolejnym punktem uroczystości był AEROBIK, który poprowadziła p. Justyna Snarska.
Ostatnim punktem imprezy była degustacja pysznych, zdrowych potraw przygotowanych przez uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych, czyli: wiosenne, kolorowe kanapki, owocowe soki pełne witamin, musy, sałatki warzywne i owocowe, koktajle, szaszłyki, kiełki.
Obchody Dnia Zdrowia cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej.
W/w imprezie uczestniczyła p. dyrektor mgr Małgorzata Suligowska , wicedyrektor mgr Renata Szostakowska, pani pielęgniarka oraz rodzice.
Tegoroczny Dzień Zdrowia przygotowały p. Renata Gwozdowska Rutka, p. Jolanta Czapczyńska
p. Lidia Michalska wraz z uczniami.
SPRZĄTANIE ŚWIATA – Polska 2021 „ Akcja – Myślę więc nie śmiecę”
Tegoroczna jesienna akcja Sprzątanie Świata 2021 przebiegła pod hasłem„ Myślę, więc nie śmiecę” i polegała na zbiorowym sprzątaniu śmieci. Miała ona na celu budzenie i umacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja odbyła się na Kierzkowie w dniu 1 października, a wzięli w niej udział uczniowie klasy VII f wraz z nauczycielem biologii. Uczestnicy, zaopatrzeni w worki oraz rękawice, wyruszyli w teren. Szukaliśmy dzikich wysypisk śmieci, które znaleźliśmy wokół stawów. Dalej były tereny niezamieszkałe przez ludzi, tu także było mnóstwo wyrzuconych śmieci. Uczniowie solidnie posprzątali teren. Efekty pracy były zadawalające. Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji wyrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci.
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie z naszej szkoły przystąpili do realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury „.
Jest to projekt ekologiczno- plastyczny, którego głównym celem jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci oraz zapoznanie z ideą “zero waste”, czyli „zero odpadów”, „zero marnowania”.
Zależy nam na tym, aby wzmocnić edukację ekologiczną wśród uczniów oraz rozwijać w nich postawę odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Przed nami wiele interesujących wyzwań ekologicznych. Relacje z nich będziemy przedstawiać na szkolnej stronie internetowej oraz na szkolnym FB…
Działania w roku szkolnym 2020/2021
Ogólnopolski projekt edukacyjny „Z darami natury świat nie jest ponury”.
Decyzją Głównego Sądu Konkursowego Mikołaj Firlej został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży Szkolnej pod hasłem „Mój las”. Uczeń wykonał pracę na temat: „Piętra lasu i ich mieszkańcy” Praca Mikołaja została wyróżniona w II kategorii wiekowej. Ze względu na pandemię i ograniczone kontakty międzyludzkie nagroda rzeczowa w postaci tabletu została indywidualnie przekazana uczniowi. Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Liga Ochrony Przyrody. Konkurs przebiegał w trzech etapach. W I etapie – szkolnym wyróżniono prace, które zostały zakwalifikowane do II etapu na szczeblu regionalnym w którym praca Mikołaja zajęła I miejsce. W etapie krajowym biorą udział najlepsze, nagrodzone już dzieła. Rozstrzygnięcie na szczeblu ogólnopolskim odbywa się w Zarządzie Głównym SITLiD w Warszawie. Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.
Sukces Mikołaja Firleja – ucznia klasy IV b. Wyróżnienie w Ogólnopolskim konkursie „Mój Las”
Mikołaj gratuluję! Życzę sukcesów w kolejnych edycjach konkursu!
Opiekun Szkolnego Koła LOP Lidia Michalska
Certyfikat z wyróżnieniem dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Radomiu. Za aktywny udział w akcji „Sprzątanie Świata Radom – 2020”. Pod hasłem „Plastik. Rezygnuję. Segreguję”
Za aktywny udział w akcji „Sprzątanie Świata Radom – 2020”. Pod hasłem „Plastik. Rezygnuję. Segreguję”.
„Sprzątanie Świata – Radom 2020” To wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko oraz edukacja odpadowa.
Koordynatorem Ogólnopolskim jest Fundacja Nasza Ziemia
Głównym przesłaniem akcji było:
- Wsparcie selektywnej zbiórki odpadów w Gminie Miasta Radom oraz okolicznych gminach.
- Rozpowszechnianie idei świadomej konsumpcji związanej z ograniczeniem opakowań z tworzyw sztucznych.
Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej.
W związku z tegoroczną akcją ,,Sprzątanie świata Radom 2020” pod hasłem „Plastik. Rezygnuję. Segreguję.” przeprowadzono następujące działania:
- Zorganizowano w placówce selektywną zbiórkę odpadów z tworzyw sztucznych takich jak: butelki PET, nakrętki, makulaturę. Przy planowaniu i organizacji, pamiętano o obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Prowadzono rejestr odpadów plastikowych w gospodarstwach domowych dzieci i szacowano ilości biorąc pod uwagę pojemność worków.
- Zorganizowano w szkole, na osiedlu, w miejscach najbliższej okolicy,akcję informacyjną, dla społeczności lokalnej. Celem tego zadania było szersze wyjście do społeczeństwa lokalnego.
- Przeprowadzono działania edukacyjne dla uczniów: warsztaty, gazetki, plakaty
- Zorganizowano i przeprowadzono konkurs „Zabawka ze skrawka – ze starego coś nowego”. Wykonane prace wyeksponowano na wystawce.
Akcja koordynowana była przez Centrum edukacji Ekologicznej w Radomiu.
Prowadzone działania miały na celu rozwiązywanie problemu odpadów w kontekście hasła tegorocznej akcji. Segregacja jest ważna ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody.
Szkoła za włączenie się w akcję i realizację powyższych działań otrzymała Certyfikat z wyróżnieniem dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 przyznany przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu.
Koordynatorami akcji pod hasłem: „Plastik. Rezygnuję. Segreguję”
Na terenie szkoły była P. Lidia Michalska , P. Jolanta Czapczyńska
Dziękujemy nauczycielom i uczniom za przyłączenie się do akcji!!
DZIEŃ ZIEMI – co możemy zrobić dla naszej planety?
Dzień Ziemi obchodzony jest na całym świecie 22 kwietnia. W tym roku pod hasłem: „Przywróć naszą ziemię” Zadaniem tego święta jest uświadomienie ludziom kruchości ekosystemu Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych.
W ramach szkolnych obchodów Światowego Dnia Ziemi przeprowadzone zostały następujące działania:
- konkurs plastyczny – uczniowie malowali barwne plakaty promujące Światowy Dzień Ziemi
W konkursie zostały przyznane nagrody:
I miejsce : Roksana Wilk kl. 6a
II miejsce: Julia Kołaczek kl. 7d, Oliwia Kołaczek kl. 7d
III miejsce – Zuzanna Pasternak kl. 8c
Wyróżnienia: Zofia Gawlik kl. 7c, Maria Skałbania kl. 7d, Michał Miśtalski kl. 6f - prezentacja multimedialna
Najciekawszą, barwną prezentację wykonała uczennica klasy 7d – Wiktoria Wiśniewska. - zabawka ze skrawka – uczniowie z surowców wtórnych wykonali różne, ciekawe zabawki.
Zdjęcia prac uczniowie przesyłali pocztą elektroniczną.
Światowy Dzień Ziemi.
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Jak co roku przyświeca mu hasło przewodnie. Tym razem „Przywróć naszą Ziemię”. To międzynarodowe święto, ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych. Jest doskonałą okazją, aby poruszyć temat naszej więzi z naturą, a także możliwości ochrony przyrody i klimatu.
W tym roku szkolnym, ze względu na pandemię koronawirusa, większość akcji będzie przeprowadzona online. Co powinniśmy tego dnia zrobić dla środowiska naturalnego i dla naszej planety? Co warto wiedzieć o Światowym Dniu Ziemi 2021?
Z roku na rok stan naszej planety ulega pogorszeniu, a Wyspa Śmieci na Oceanie Spokojnym jest kilkukrotnie większa od Polski. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących.
Święto to jest wspaniałą okazją,
by nagłośnić globalne problemy Ziemi.
Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody.
Jeśli jest dla nas jakaś nadzieja, są nią najmłodsi członkowie społeczeństwa, dlatego warto zainteresować ich świętowaniem
Dnia Ziemi.
Zacznijmy działać!
Zachęcamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej Związanej z Dniem Ziemi, którą wykonała uczennica z klasy 6b – Adrianna Sadowska.
Opiekunowie SK LOP Lidia Michalska i Jolanta Czapczyńska
Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody ,,Pierwiosnek” odniosło kolejny sukces.
Tak długo lice ziemi naszej zachowa w pełni urok i piękno,
jak długo w chmurach nad Tatrami, krążyć będzie orzeł,
nad wodami wnosić się będzie szafirowy zimorodek,
nad łąką górską motyl apollo, a w lesie polskim królować będą żubry,
łoś i niedźwiedź.Władysław Szafer
Za swoją działalność na rzecz środowiska przyrodniczego w konkursie regionalnym „Najlepiej pracujące Szkolne Koło LOP” w roku szkolnym 2019/2020 zostało nagrodzone i zajęło I miejsce. Organizatorem konkursu jest Zarząd Okręgu Radomskiego Ligi Ochrony Przyrody.
Opiekunami SK LOP jest pani Lidia Michalska i pani Jolanta Czapczyńska.
Celem konkursu jest: zainspirowanie dzieci i młodzieży szkolnej do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu radomskiego, podniesienie świadomości proekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej, poszukiwanie najbardziej skutecznych metod pracy szkolnych kół LOP.
Głównym celem działalności SK LOP jest uwrażliwienie uczniów na piękno otaczającego świata, uświadomienie problemów ekologicznych poprzez bezpośredni kontakt ze środowiskiem, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, kształtowanie postaw i zachowań proekologicznych, rozbudzanie i podnoszenie świadomości ekologicznej u uczniów, współpraca z organizacjami działającymi na rzecz ekologii, udział w konkursach przyrodniczych.
Tekst: Lidia Michalska, Jolanta Czapczyńska
XXXIV edycja – 2020/2021 Ogólnopolskiego Konkursu dla młodzieży szkolnej pod hasłem „Mój las”
Konkurs pod hasłem „Mój las” prowadzony jest dwu etapowo:
I etap – na szczeblu regionalnym organizują Zarządy Okręgowe LOP.
II etap na szczeblu centralnym przeprowadzony jest przez Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody oraz Stowarzyszenie Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.
Uczniowie z naszej szkoły odnieśli sukcesy na szczeblu regionalnym.
Kategoria I Jestem opiekunem lasu
wyróżnienie – Ewa Wojtczak z kl. 2a
Kategoria II Piętra lasu i ich mieszkańcy
I miejsce – Mikołaj Firlej z kl. 4b
Praca Mikołaja Firleja została zakwalifikowana do II Etapu Ogólnopolskiego.
II miejsce – Zuzanna Barańska z kl. 6a
III miejsce – Mikołaj Milewski z kl. 6b
III miejsce – Tomasz Świeżewski z kl.4c
Wyróżnienie – Lena Pękacka z kl. 6a i Julian Stańczyk z kl. 5b
Kategoria III Rola wody w lesie
II miejsce – Oliwia Kołaczek z kl. 7d
III miejsce – Maria Skałbania z kl. 7d , Julia Kołaczek z kl. 7d
Wyróżnienie – Wiktoria Wiśniewska z kl. 7d
Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem Pani Jolanty Czapczyńskiej
i Pani Lidii Michalskiej
Gratulujemy zwycięzcom !!!! Życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
Opiekunowie SK LOP Lidia Michalska, Jolanta Czapczyńska
Sukces naszych uczniów w konkursie regionalnym
Czyste powietrze- piękny świat
Organizatorem konkursu był Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu
Celem konkursu było: rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych wśród uczniów, uświadomienie dzieci, że powietrze jest wszechobecne i niezbędne do życia, a jego czystość jest źródłem zdrowia, dostrzeganie piękna rodzimej przyrody, rozwijanie kreatywności i twórczej wyobraźni uczniów.
Konkurs przeprowadzony był w następujących kategoriach:
I kategoria klasy I – III – praca plastyczna
II kategoria – kl. IV – VIII – praca w formie plakatu
Kategoria I
II miejsce – Natalia Kowalska z kl. I b – wychowawca Lila Wiśniewska,
wyróżnienie – Maciej Cerfass z kl. 3a – wychowawca Dorota Magnowska,
Kategoria II
I miejsce – Julia Sujka z kl. 8c
II miejsce – Roksana Wilk z kl. 6a
III miejsce – Filip Firlej z kl. 6b
wyróżnienie – Martyna Mróz. z kl. 6b, Tomasz Świeżewski z kl. 4c
Uczniowie wykonywali prace pod kierunkiem P. Lidii Michalskiej i P. Jolanty Czapczyńskiej
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów w konkursach!!!
Opiekunowie SK LOP Lidia Michalska i Jolanta Czapczyńska
Certyfikat z wyróżnieniem dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Radomiu za aktywny udział w 27 akcji „Sprzątanie Świata Radom – 2019”.
Pod hasłem „NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY”
„Sprzątanie Świata – Polska 2019 ” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nie śmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Głównym przesłaniem akcji było:
• Promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu;
• Uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności;
• Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!
Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!
• Wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów w Gminie Miasta Radom oraz okolicznych gminach.
• Rozpowszechnianie idei świadomej konsumpcji.
Działania w ramach akcji ,,Sprzątanie świata Radom 2019’’
„Nie śmiecimy – Sprzątamy – Zmieniamy”
- Udział w akcji „Kwiaty za Elektrograty”. Organizowanej przez Castoramę oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu. Za zużyty, niepotrzebny sprzęt elektroniczny uczestnicy otrzymywali nagrody w postaci sadzonki wrzosu.
- Na terenie szkoły zorganizowano selektywną zbiórkę odpadów takich jak: butelki PET, baterie, nakrętki od butelek, makulatura, puszki aluminiowe.
- Przeprowadzono działania edukacyjne: warsztaty, gazetki, plakaty, konkursy, wystawy.
- Przeprowadzono konkurs „Zabawka ze skrawka” – ze starego coś nowego.
Prowadzone działania miały na celu rozwiązywanie problemu odpadów w kontekście hasła tegorocznej akcji. Segregacja jest ważna ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Aktualnie, z polskich gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, a musimy w ciągu dwóch lat zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę trzykrotnie więcej!
Szkoła za włączenie się w akcję i realizację powyższych działań otrzymała Certyfikat z wyróżnieniem dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 przyznany przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu.
Koordynatorami akcji pod hasłem: „Nie śmiecimy – Sprzątamy – Zmieniamy”
była P. Lidia Michalska , P. Jolanta Czapczyńska
Dziękujemy nauczycielom i uczniom za przyłączenie się do akcji!!
Tekst Lidia Michalska
Działania w roku szkolnym 2019/2020
Sukces Filipa Firleja – ucznia klasy Vb
Decyzją Głównego Sądu Konkursowego z dnia 06.03.2020r. Filip Firlej został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży Szkolnej pod hasłem „Mój las”. Uczeń wykonał pracę na temat: „Leśni lotnicy” Praca Filipa zdobyła II nagrodę w II kategorii wiekowej. Z uwagi na wprowadzony na terenie Polski stan epidemii związane z tym zawieszenie zajęć szkolnych, ograniczenie kontaktów międzyludzkich a także organizacji spotkań I innych zgromadzeń Zarząd Główny SITLiD nie mógł podjąć się organizacji uroczystości wręczenia nagród oraz dyplomów. Nagroda rzeczowa w postaci TABLETA, została wysłana do ucznia. Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Liga Ochrony Przyrody. Konkurs przebiegał w trzech etapach. W I etapie – szkolnym wyróżniono prace, które zostały zakwalifikowane do II etapu na szczeblu regionalnym. W etapie krajowym biorą udział najlepsze, nagrodzone już dzieła. Rozstrzygnięcie na szczeblu ogólnopolskim odbywa się w Zarządzie Głównym SITLiD w Warszawie, gdzie zostały przesłane prace, które wzięły udział w drugim etapie – regionalnym. Konkurs „Mój Las” organizowany jest przez Zarząd Główny SITLiD oraz Ligę Ochrony Przyrody od 1986 r. Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Konkurs podzielony jest na cztery kategorie wiekowe. W konkursie biorą udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Tematyka prac konkursowych dotyczy szeroko rozumianej ochrony przyrody i środowiska, pracy leśników, gospodarki leśnej.
Filip gratuluję! Życzę sukcesów w kolejnych edycjach konkursu!
Opiekun Szkolnego Koła LOP Lidia Michalska
XXXIII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu pod hasłem „Mój las”
Na szczeblu regionalnym sukcesy odnieśli uczniowie z naszej szkoły.
W kategorii I – „Leśne smakołyki”
III miejsce – Wiktoria Kępczyńska z kl. IIIa
III miejsce – Tomasz Świeżewski z kl. IIIc,
Wyróżnienia – Kamil Pyszczek z kl. IIc, Mikołaj Firlej z kl. IIIb
Organizatorem na terenie szkoły i Opiekunem SK LOP klas I – III
jest Pani. Lidia Michalska
W kategorii II – „Leśni lotnicy”
I miejsce zdobyła praca Filipa Firleja z kl. Vb
Uczeń wykonał pracę pod kierunkiem Pani Lidii Michalskiej – opiekuna SK LOP
Wyróżnienie otrzymał Julian Pękacki z klasy 8a
Uczeń wykonał pracę pod kierunkiem Pani Jolanty Czapczyńskiej – opiekuna SK LOP
Wyróżnione zostały również prace:
- Darii Piasek i Julii Czubak z klasy 4b, Leny Pękackiej i Roksany Wilk z klasy 5a, Amelii Wolskiej i Roksany Strzałkowskiej z kl. 6d
Uczennice wykonały prace pod kierunkiem P. Lidii Michalskiej - Niny Miękus i Eweliny Markowskiej z kl, 6c. uczennice wykonały prace pod kierunkiem P. Jolanty Czapczyńskiej
Spotkanie z przyrodnikiem
W ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi w kasie 4a, 4b, 4c odbyło się spotkanie z przyrodnikiem p. Hubertem Ogarem na temat „Świat dzikich ptaków”. Uczniowie oglądali prezentację oraz kolekcję ptasich jaj. Poznali różne gatunki ptaków zamieszkujących w Polsce , grupę ptaków– gniazdowniki i zagniazdowniki. Dowiedzieli się czym zajmuje się ornitolog i dziedzina ornitologii. Pan przyrodnik opowiadał uczniom o ptasich ciekawostkach: Jak żyje kukułka, poznali najmniejsze ptaki żyjące w Polsce (mysikrólik) i największe (bielik, łabędź). Zapoznali się z różnobarwną kolorystyką ptasich piór. Najbarwniejsze upierzenie ma dudek, wilga, szczygieł, zimorodek, żołna zwyczajna. Uczniowie nauczyli się rozpoznawać różne gatunki ptaków występujące w Polsce, poznali ich budowę, rodzaje piór, jaja oraz zwyczaje. Z kolekcji jaj największe było jajo strusia afrykańskiego a najmniejsze papużki falistej. Na zakończenie zajęć rozwiązywali zagadki o ptakach. Jedna z najciekawszych zagadek : Co to za gatunek ptaka, który został utworzony z różnych części innych gatunków ptaków: 1. Czubek – dudka 2. Głowa, szyja – kaczki, 3. skrzydła – sójki, 4. dziób – łabędzia, 5. nogi – bociana. Uczniowie super poradzili sobie z zadaniem i rozpoznali poszczególne elementy. Zajęcia były bardzo ciekawe i wzbogaciły wiedzę uczniów na temat budowy, życia ptaków i ich zwyczajów.
Tekst: Lidia Michalska
Kolorowa segregacja
W miesiącach listopad – grudzień w klasach czwartych prowadzone były zajęcia edukacyjne „Nie mieszaj – segreguj” dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi w naszym mieście. W trakcie warsztatów edukacyjnych czwartoklasiści dowiedzieli się, czym jest recykling i co zrobić z odpadem niebezpiecznym, dlaczego warto zbierać makulaturę i dlaczego tak ważna jest redukcja plastikowych odpadów. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą segregacji odpadów, dowiedzieli się, czym jest Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Sprawdzały swoją wiedzę na temat systemu gospodarowania odpadami w Radomiu. Od lipca 2019 roku w Radomiu obowiązują jednolite w całym kraju zasady segregacji odpadów komunalnych. Powstające w gospodarstwach odpady będziemy segregować w podziale na: szkło, metale i tworzywa sztuczne, papier oraz bioodpady. W dodatkowym pojemniku będziemy gromadzić pozostałości po segregacji, czyli odpady zmieszane. Uczniowie również uczą się segregować „po nowemu”, m.in. podczas prowadzonych zajęć oraz dzięki wprowadzonym kolorowym pojemnikom na śmieci, które znajdują się na korytarzu szkoły.
Zajęcia prowadziła p. Jolanta Wójcik – Inspektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Radomiu Tekst Lidia Michalska
Akcja sadzenia drzewek wokół szkoły!!!
Członkowie SK LOP z klasy 5c i 7a w ramach obchodów Święta Drzewa brali udział w akcji sadzenia drzew wokół naszej szkoły i boiska szkolnego. W ramach współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych sadzonki zostały pozyskane z Nadleśnictwa Orońsko i Nadleśnictwa Stąporków, którym bardzo dziękujemy! Opiekunki SK LOP p. Lidia Michalska i p. Jolanta Czapczyńska przeprowadziły pogadanką na temat znaczenia drzew dla gospodarki człowieka i zwierząt oraz prawidłowego sadzenia drzew. Uczniowie dowiedzieli się również, że Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2002 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku. Po krótkiej pogadance uczniowie udali się na plac koło szkoły, gdzie z wielkim zapałem zabrali się do pracy. Posadziliśmy 30 sztuk drzewek, były to: graby, buki, klony, dęby, lipy. Kopanie dołków na boisku w trawie nie było wcale takie proste. Nawet dziewczynki nie dawały za wygraną i dorównywały sile chłopców. Wszyscy świetnie sobie z tym poradzili. Uczniowie cieszyli się bardzo, że mogli uczestniczyć w takiej akcji. Będziemy pielęgnować i obserwować swoje posadzone drzewka, które w przyszłości będą domem i pokarmem dla ptaków i zwierząt. Dla nas miejscem na edukację przyrodniczą, cieniem podczas upałów oraz owoce i liście tych drzew będziemy wykorzystywać na zajęciach w szkole do różnych prac. Będzie to nasza ostoja przyrody wokół szkoły. Może być również doskonałym pomysłem na przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Jesteśmy wdzięczni Nadleśnictwu Radom, Nadleśnictwu Orońsko i Nadleśnictwu Stąporków za przekazane szkole drzewek.
Akcję koordynowały opiekunki SK LOP Lidia Michalska i Jolanta Czapczyńska
Tekst: Lidia Michalska
Szkolny konkurs STOP UZALEŻNIENIOM
W miesiącach: listopad, grudzień w klasach V – VIII został przeprowadzony konkurs STOP UZALEŻNIENIOM. Celem konkursu było dostarczenie uczniom podstawowych wiadomości o uzależnieniach oraz ich negatywnym oddziaływaniu na zdrowie własne i zdrowie innych. Konkurs odbył się w języku polskim oraz angielskim i obejmował trzy etapy: wykonanie kolorowych plakatów, scenki teatralne, ćwiczenia online na platformie edukacyjnej British Council.
Uczniowie, wiedząc, że wszystkie uzależnienia stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów jest bardzo długa, w swoich pracach zwrócili uwagę na następujące zagadnienia:
-Alkohol, a zdrowie człowieka
– Skutki palenia tytoniu
– NIE narkotykom
– Komputer – korzyści i zagrożenia
– Dopalacze
Poprzez udział w konkursie uczniowie poszerzyli wiedzę z zakresu uzależnień. Teraz wiedzą, jak niebezpieczny mają one wpływ na psychikę i zachowanie ludzi. Wiedzą, że należy z nimi walczyć zdecydowanie i stanowczo.
Konkurs przeprowadziły p. Jolanta Czapczyńska i p Renata Gwozdowska – Rutka.
Razem dla przyrody!!
65 lat minęło…..
Społeczna odpowiedzialność działań.
28.11.2019r.w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odbyła konferencja „65 lat w służbie ochrony przyrody” z okazji 65 rocznicy utworzenia Okręgu Radomskiego Ligi Ochrony Przyrody. Organizatorami konferencji był Zarząd Okręgu LOP w Radomiu i RDLP, a jej partnerem ENEA Wytwarzanie sp. z.o.o. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele instytucji współpracujących z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu, leśnicy i działacze LOP. Konferencję otworzyli p. Elżbieta Molenda- prezes Zarządu Okręgu LOP w Radomiu oraz dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu. Podkreślili oni, że działalność w LOP to służba w ochronie rodzimej przyrody. Piotr Kacprzak wiceprezes ZO LOP przybliżył działalność Radomskiej Ligii na przestrzeni 65 lat. Podczas tej uroczystości uhonorowano działaczy LOP medalami i odznaczeniami. Z naszej szkoły medal otrzymała
p. Lidia Michalska – opiekun SK LOP – za zasługi dla ochrony przyrody i kształtowania środowiska oraz za rozbudzanie wśród uczniów zainteresowań i troski o środowisko przyrodnicze Na uroczystości obecna była Dyrektor Szkoły Małgorzata Suligowska.
Podsumowanie konkursu „Najlepiej pracujące Szkolne Koło LOP”
28.11.2019r.w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podczas konferencji „65 lat w służbie ochrony przyrody” zorganizowanej z okazji 65 rocznicy utworzenia Okręgu Radomskiego Ligi Ochrony Przyrody, podsumowano coroczny konkurs regionalny „Najlepiej pracujące szkolne koło LOP”. Oceniono pracę szkolnych kół LOP regionu radomskiego w roku szkolnym 2018/2019. Nasza placówka zajęła II miejsce w kategorii szkoły podstawowe. Opiekunami SK LOP jest p. Lidia Michalska i p. Jolanta Czapczyńska. W ramach współpracy z nauczycielami podejmowano różne działania na rzecz ochrony przyrody i środowiska.
Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele instytucji współpracujących z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu, leśnicy i działacze LOP. Podczas konferencji przybliżono działalność Radomskiej Ligii na przestrzeni 65 lat. Liga Ochrony Przyrody jako organizacja ogólnokrajowa została założona z Inicjatywy Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Celem jej jest prowadzenie działalności edukacyjnej w celu kształtowania stosunku społeczeństwa do środowiska przyrodniczego, popularyzowanie wiedzy o przyrodzie i ochronie przyrody, zachęcanie do podejmowania i wykonywania społecznie prac na rzecz środowiska przyrodniczego.
.Elżbieta Molenda- prezes Zarządu Okręgu LOP w Radomiu oraz dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu, podkreślali, że działalność w LOP to służba w ochronie rodzimej przyrody
Serdecznie dziękujemy nauczycielom za zaangażowanie!!!
Gratulujemy wszystkim członkom Szkolnego Koła LOP
działającego w naszej szkole!!!
Klasy 4 na wystawie „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”
W siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej uczniowie klas 4a, 4b, 4c, oglądali wystawę –„Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”. Została ona zorganizowana przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych. Celem wystawy było upowszechnienie wiedzy na temat grzybów jadalnych, niejadalnych, trujących oraz zasad bezpiecznego grzybobrania. W ciekawej aranżacji leśnej można było obejrzeć około 60 sztuk atrap grzybów w skali 1:1, aby jak najwiarygodniej pokazać poszczególne grzyby w ich naturalnym środowisku, pogrupowane pod względem podobieństwa zewnętrznego. Oglądając je uczniowie uczyli się rozpoznawać poszczególne gatunki grzybów, a także mogli dowiedzieć się jakie są zasady zbioru grzybów i jak zapobiegać zatruciom. Sprzyjała temu aranżacja z roślin runa leśnego i drzewek leśnych. Mogli usłyszeć odgłosy lasu dzięki czemu poczuli się jak w prawdziwym lesie. Na wystawie prezentowane były tematyczne tablice edukacyjne, film edukacyjny, które pozwalały poznać budowę grzybów, ich różnicowanie i zasady bezpiecznego przebywania w lesie.
„POZNAJ GRZYBY – UNIKNIESZ ZATRUCIA”
W dniu 23 pażdziernika w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Radomiu po raz kolejny odbyło się otwarcie wystawy „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”. Została ona zorganizowana przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwem: Radom, Kozienice i Zwoleń.
W otwarciu wzięli udział uczniowie klasy V A wraz z pedagog Wiolettą Pożyczka oraz nauczycielem biologii Jolantą Czapczyńską.
Wystawę rozpoczęła p Lucyna Wiśniewska dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Pan Jerzy Zawodnik naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Radomiu opowiedział o walorach zdrowotnych przebywania w lesie, a pani Edyta Nowicka kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów omówiła zasady bezpiecznego grzybobrania i ciekawostki związane z grzybami, w szczególności tegoroczne obserwacje leśników dotyczące grzybobrań w lasach radomskich i świętokrzyskich.
Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących dla ludzi i przyjaznego dla lasów grzybobrania. Na wystawie można było obejrzeć 60 sztuk atrap udostępnionych przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną. Atrapy wykonane w skali 1:1, wśród nich grzyby jadalne i mylone z nimi ich trujące sobowtóry, a także rzadkie grzyby chronione. Odwiedzający ekspozycję mogli poczuć się jak w prawdziwym lesie. Sprzyjała temu aranżacja roślin runa leśnego i drzew leśnych.
Dostępne były także materiały edukacyjne w postaci ulotek i broszur o grzybach, a także kleszczach. Dla smakoszy kuchni inspirowanej lasem leśnicy przygotowali broszurę ze sprawdzonymi przepisami na potrawy z darów lasu. Obejrzeliśmy film na temat grzybów, a także profilaktyki kleszczy.
Leśną atmosferę podczas uroczystości otwarcia podkreślił koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.
Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów oraz zaproszonych gości.
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019
„ Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”
Tegoroczna jesienna akcja Sprzątanie Świata 2019 była pod hasłem „ Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”. Miała ona na celu budzenie i umacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja odbyła się na Kieszkowie w dniu 17 października, a wzięli w niej udział uczniowie klasy VIII f wraz z nauczycielem biologii. Uczestnicy zaopatrzeni w worki oraz rękawice wyruszyli w teren. Szukaliśmy dzikich wysypisk śmieci i znaleźliśmy je wokół stawów. Dalej były tereny nie zamieszkałe przez ludzi, tu także było mnóstwo wyrzuconych śmieci. Uczniowie teren solidnie posprzątali. Efekty pracy były zadawalające .Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji wyrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji Sprzątanie Świata dał uczniom do zrozumienia jak ważnym jest dbanie o czystość otoczenia i jakie mogą być tego skutki w przyszłości.
Uczniowie podjęli działania, dzięki którym nauczyli się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów, i stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami.
Działania w roku szkolnym 2018/2019
Certyfikat z wyróżnieniem dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Radomiu za wyróżniającą aktywność i za przeprowadzenie działań w ramach akcji: Sprzątanie Świata – Polska 2018 pod hasłem „Akcja – segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”
„Sprzątanie Świata – Polska 2018 ” to wspólna lekcja poszanowania środowiska.
Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Głównym przesłaniem akcji było:
- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
- unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,
- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.
Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!
Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!
Uczniowie klas 0 – VIII w ramach akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2018 pod hasłem
„Akcja – segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej ” realizowali następujące działania:
- Zorganizowano selektywną zbiórkę odpadów: butelek PET, baterii, makulatury, nakrętek, puszek aluminiowych;
- Przeprowadzono działania edukacyjne związane z ideą zawartą w haśle tegorocznej akcji, między innymi na temat odpadów, ich segregacji, utylizacji: zajęcia, wycieczki, konkursy, gazetki.
• w kl. 0 – III przeprowadzono zajęcia edukacyjne związane z segregacją odpadów: „Odpady zbieramy, środowiska nie zaśmiecamy”,
• W klasach IV – VII przeprowadzono zajęcia: ,,Odpady zagrożeniem dla środowiska –prawidłowa segregacja śmieci”.
• Przeprowadzono konkurs plastyczny „Odpady zbieramy, środowisku pomagamy”.
• Opracowano i rozdawano ulotki zachęcające do włączenia się w akcję „Sprzątanie Świata –Polska 2018” i podejmowano działania związane z ochroną środowiska i segregacją odpadów.
• Uczniowie wykonywali plakaty z hasłami zachęcającymi do segregacji odpadów np. „Kto przyrodę szanuje, ten odpady segreguje; „ O Ziemię dbajmy – śmieci do odpowiednich pojemników wkładajmy”, „Sprzątam ja, sprzątasz ty, świat jest czysty raz, dwa, trzy” - Zorganizowano akcję „Wzorowy właściciel czworo, zwracając uwagę na zachowania właścicieli czworonogów.
- Zorganizowano na swoich osiedlach lub innych dowolnych miejscach w najbliższej okolicy akcję Wyprawa – Poprawa! – Uczniowie tropili dzikie wysypiska śmieci.
- Uczniowie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w P.P.U.H Radkom;
Szkoła za realizację powyższych działań otrzymała Certyfikat z wyróżnieniem przyznany przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu.
Koordynatorami akcji Sprzątanie Świata – Polska 2018 pod hasłem:
„Akcja – segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej ” były Lidia Michalska – opiekun SK LOP
w kl.. 0 – IV i Jolanta Czapczyńska – opiekun SK LOP w kl. V- VIII
Dziękujemy nauczycielom i uczniom za przyłączenie się do akcji!!
Tekst: Lidia Michalska
CERTYFIKAT OPIEKUNA ZWIERZĄT z wyróżnieniem dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 za udział i pracę w projekcie „Nasi ulubieńcy 2017/ 2018”
Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka.
Pies to symbol wierności i przyjaźni.
Uczniowie klas 0 –VIII uczestniczyli w projekcie Centrum Edukacji Ekologicznej realizowanym na terenie miasta Radomia „Nasi Ulubieńcy.” W ramach realizacji projektu zorganizowano akcję ,,Złotóweczka dla pieseczka i koteczka”, która polegała na zbiórce pieniędzy do skarbonek. Zebrane pieniądze przekazano do Centrum Edukacji Ekologicznej z przeznaczeniem na realizację zadań ujętych w projekcie.
Zorganizowano akcję „Wzorowy właściciel czworonoga”, która polegała na obserwowaniu zachowania właścicieli zwierząt w aspekcie humanitarnego traktowania swoich pupilów oraz sprzątania po nich w trakcie spacerów. Uświadamiano opiekunów czworonogów jak ważne jest zachowanie czystości w miejscach publicznych. Zwracano uwagę na konieczność sprzątania po swoim pupilu. Opiekunów którzy sprzątali po swoim pupilu obdarowywano nalepkami z wizerunkiem pieska – wzorowy właściciel czworonoga.
Przeprowadzono w klasach zajęcia i pogadanki na temat pomocy i opieki nad zwierzętami, wyświetlano filmy, na temat ras psów, roli psa w życiu człowieka. Uwrażliwiano na pomoc zwierzętom w okresie późnej jesieni i zimy.
Podczas zajęć dzieci miały okazję dowiedzieć się, w których sytuacjach nie należy podchodzić do psa, a także jak zachować się gdy pies zaatakuje.
Zorganizowano konkurs plastyczny dla klas 0–I „Pies przyjacielem człowieka”, a dla klas II i III „Los psów w mieście”. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców i nagrodziła uczniów.
Zorganizowano akcję zbiórki karmy i artykułów dla zwierząt radomskiego schroniska. Akcję wspierał szkolny wolontariat. W akcji uczestniczyli uczniowie poszczególnych klas. Ogółem zebrano około 120 kg karmy i psich przysmaków, przekazano również miski, ciepłe koce, smycze, zabawki.
Koordynator akcji p. Lidia Michalska w związku z akcją uczestniczyła w szkoleniu „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi w Radomiu”
Uwieńczeniem całej akcji jest nadany przez Centrum Edukacji Ekologicznej
Koordynatorem projektu były p. Lidia Michalska i p. Jolanta Czapczyńska – Opiekunowie SK LOP
tekst: Lidia Michalska
Kolorowa segregacja
W miesiącach maj – czerwiec w klasach czwartych prowadzone były zajęcia edukacyjne „Nie mieszaj – segreguj” dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi w naszym mieście. Uczniowie podczas zajęć sprawdzały swoją wiedzę o systemie gospodarowania odpadami w Radomiu, co to jest recykling, segregacja czy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Od lipca 2019 roku w Radomiu obowiązywać będą jednolite w całym kraju zasady segregacji odpadów komunalnych. Powstające w gospodarstwach odpady będziemy segregować w podziale na: szkło, metale i tworzywa sztuczne, papier oraz bioodpady. W dodatkowym pojemniku będziemy gromadzić pozostałości po segregacji, czyli odpady zmieszane. Uczniowie już uczą się segregować „po nowemu”, m.in. dzięki wprowadzonym kolorowym pojemnikom na śmieci, które znajdują się na korytarzu szkoły oraz podczas prowadzonych zajęć. W trakcie warsztatów edukacyjnych czwartoklasiści dowiedzieli się czym jest recykling i co zrobić z odpadem niebezpiecznym, dlaczego warto zbierać makulaturę i czemu tak ważna jest redukcja plastikowych odpadów.
Zajęcia prowadziła p. Jolanta Wójcik – Inspektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Radomiu
Tekst Lidia Michalska
Sukces naszych uczniów w międzyszkolnym konkursie „Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty…
06 czerwca 2019r. w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych odbyło się podsumowanie konkursu plastyczno- fotograficznego pod patronatem
Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego „Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty…
Organizatorem konkursu jest Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu.
Prace wykonane przez uczniów dotyczą roślin zielnych, kwitnących na polskich łąkach, w lasach i ogrodach.
Celem konkursu było:
• rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych wśród uczniów;
• poznawanie roślin kwitnących z najbliższej okolicy;
• dostrzeganie piękna rodzimej przyrody;
• rozwijanie umiejętności prowadzenia obserwacji;
• zachęcenie do fotograficznej „interpretacji” otaczającej przyrody;
• rozwijanie kreatywności i twórczej wyobraźni uczniów.
Konkurs przeprowadzony był dwuetapowo:
I etap – szkolny- zorganizowali i przeprowadzili opiekunowie szkolnych kół LOP – Lidia Michalska i Jolanta Czapczyńska.
II etap – regionalny przeprowadzony przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu
Uczniowie z naszej szkoły zdobyli miejsca i nagrody w kategorii II i III
W kategorii II – praca plastyczna
III miejsce Tomasz Swieżewski z klasy IIc
wyróżnienie Szymon Murawski z klasy II c
W kategorii III – fotografia
I miejsce Julia Sujka z kl. VIc,
III miejsce Mateusz Sujka z klasy VII
wyróżnienie Nina Łoboda z kl. VIa
Za przeprowadzenie konkursu i pilotowanie odpowiedzialne były p. Lidia Michalska i Jolanta Czapczyńska – Opiekunowie SK LOP.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych latach!!!!
Kolorowy Tydzień Ekologiczny w szkole
Akcja przeprowadzona została od 13 do 17 maja 2019r. w związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi. Organizując w szkole tydzień ekologiczny, kierowaliśmy się potrzebą włączenia uczniów do działań na rzecz ochrony środowiska oraz zachęcenia ich do pogłębienia wiedzy na temat ekologii.
Każdy dzień tygodnia przebiegał pod innym hasłem. W poszczególnych dniach
obowiązywał inny kolor ubioru .
I dzień – 13.05 ( poniedziałek) – DZIEŃ SŁOŃCA
w ubiorach obowiązywał kolor żółty
II dzień – 14.05 ( wtorek) – EKOLOGIA NA SERIO I NA WESOŁO
w ubiorach obowiązywał kolor zielony w tym dniu uczniowie segregowali odpady i sprzątali świat
III dzień – 15.05 ( środa) – DZIEŃ ZDROWIA
w ubiorach obowiązywał kolor pomarańczowy w tym dniu uczniowie wysłuchali pogadanki o zdrowym odżywianiu
IV dzień – 16.05 ( czwartek) – DZIEŃ EKOLOGA
w ubiorach obowiązywał kolor niebieski w tym dniu uczniowie ćwiczyli w języku angielskim na platformie edukacyjnej British Council
V dzień – 17.05 ( piątek) – DZIEŃ ZIEMI
w ubiorach obowiązywał kolor brązowy w tym dniu odbył się konkurs wiedzy ekologicznej
Uczniowie chętnie i aktywnie wzięli udział w Kolorowym Tygodniu Ekologicznym. Uczestniczyli w działaniach, w których mogą kształtować postawy ekologiczne, wykazać się inicjatywą oraz bawić się.
Akcję nadzorowały p. Renata Rutka oraz p. Jolanta Czapczyńska.
Dzień Zdrowia w naszej szkole
Kwiecień nazywany jest miesiącem zdrowia, ponieważ właśnie wtedy przypada Światowy Dzień Zdrowia, który każdego roku obchodzony jest 7 kwietnia. Święto to zostało ustanowione w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństwa na całym świecie.
Przesłanką do realizacji działań promujących zdrowe odżywianie jest udział naszej szkoły w programie „ TRAYMAJ FORMĘ”.
Tegoroczny Dzień Zdrowia w naszej szkole przebiegał pod hasłem: ZDROWO ŻYJEMY, BO WIEMY CO JEMY”. Pod takim też hasłem uczniowie wykonali plakaty w języku polskim i angielskim, które ozdobiły salę gimnastyczną. Uczniowie klas siódmych i ósmych przygotowali stoiska kulinarne ze zdrowym żywieniem. Do degustacji były: wiosenne, kolorowe kanapki, owocowe soki pełne witamin, musy, sałatki warzywne i owocowe, koktajle, ciasteczka zbożowe , szaszłyki, koreczki, kiełki.
Jedzenie było przygotowywane w trakcie imprezy i wszystko było bardzo świeże.
Imprezę prowadziła uczennica klasy 8c Aleksandra Gierwatowska. Zgromadzeni uczniowie wysłuchali krótkiej historii o Światowym Dniu Zdrowia oraz prezentacji w języku angielskim. Obejrzeli film również w języku angielskim o zdrowym żywieniu , w którym uczniowie naszej szkoły samodzielnie przygotowują zdrowe i wartościowe potrawy.
W imprezie uczestniczyli zaproszeni sportowcy. Byli to nasi absolwenci: Remigiusz Rutka oraz jego siostra Maja Rutka, którzy przyjechali na swoich motorach. Remigiusz to zawodnik Mistrzostw Polski w Motokrosie z klubu Gorzów Wielkopolski. Od 9 lat jeździ na motorze, a od 6 lat jest zawodnikiem klubu .Największym osiągnięciem Remigiusza jest uzyskanie wice mistrza Polski.
Zaproszeni goście zaprezentowali film z treningu oraz prezentację jak należy prawidłowo się odżywiać i jak dbać o formę przed zawodami.
Kolejnym punktem imprezy była degustacja pysznych, zdrowych potraw przygotowanych przez uczniów, oglądanie motorów, rozmowy ze sportowcami i robienie zdjęć.
Obchody Dnia Zdrowia ożywiły pracę szkoły i cieszyły się dużym zainteresowaniem.
W/w imprezie uczestniczyła p. dyrektor mgr Małgorzata Suligowska oraz wice dyrektor mgr Renata Szostakowska.
Tegoroczny Dzień Zdrowia przygotowały p. Renata Gwiazdowska Rutka oraz p. Jolanta Czapczyńska wraz z uczniami.
Sukces naszych uczniów! w XXXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu pod hasłem „Mój las„
„W lesie, jak w lesie cisza i spokój
Zwierzęta tam sobie mieszkają
I niczym błękitne jest niebo
I zieleni pełen koszyk”
Ta refleksyjna strofa wiersza posłużyła za motto inicjatorom konferencji pt. „Las – świat roślin i zwierząt”, która odbyła się 28. 02. 2019 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Organizatorami konferencji byli:
• Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu
• Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu
• Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Radomiu
Tematyka konferencji:
- Projekt Bociani w Puszczy Kozienickiej
- Ochrona czynna i monitoring populacji nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej
Podczas konferencji pt. „Las –świat roślin i zwierząt” odbyło się uroczyste podsumowanie etapu regionalnego XXX II Edycji – 2018/2019 Ogólnopolskiego konkursu pod hasłem „Mój las”.
Konkurs prowadzony jest w dwóch etapach:
I etap – na szczeblu regionalnym organizują Zarządy Okręgowe LOP.
II etap na szczeblu centralnym przeprowadzony jest przez Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody.
Na szczeblu regionalnym sukcesy odnieśli uczniowie z naszej szkoły.
W kategorii I – „Moja ulubiona pora roku w lesie”
II miejsce zajął Oskar Motyka z klasy IIa – wychowawca Małgorzata Januszewska
Wyróżnienie otrzymał Tomasz Świeżewski z kl. IIc – wychowawca Mieczysława Pastuszka
Opiekunem Szkolnego kola LOP klas I – IV jest Lidia Michalska
W kategorii II – „Mieszkania leśnych zwierząt”
III miejsce zdobyła praca uczennicy Leny Pękackiej z klasy IVa. Uczennica wykonała pracę pod kierunkiem Pani Lidii Michalskiej – opiekuna SK LOP
Gratulujemy zwycięzcom! Sukces w regionalnym konkursie „ Mój Las”
Uczniowie: Julian Pękacki z klasy VII a oraz Maja Podsiadła z klasy VIII f odnieśli sukces w XXXII edycji konkursu regionalnego „ Mój Las”. Tegoroczny temat konkursu to: „Zapraszam na trzydniową wycieczkę do lasu w mojej okolicy”. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy przyrodniczo- ekologiczno- leśnej, promowanie walorów przyrodniczo- turystycznych polskich lasów. Uczniowie swoją pracę wykonywali w kategorii – młodzież szkół podstawowych klas VII i VIII oraz młodzież gimnazjów.
Praca była indywidualna, w formie opisowej do 10 stron maszynopisu, uzupełniona fotografiami, rysunkami, szkicami. Pracę Juliana raz Mai cechowała wysoka wartość merytoryczna, estetyka, pomysłowość szaty graficznej, oryginalność w ujęcia tematu. Prace zostały wysoko ocenione: Julian Pękacki zdobył I miejsce, a Maja Podsiadło III miejsce.
Podczas podsumowania etapu regionalnego ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „ Mój Las” uczniowie wysłuchali wykładu pt. Ochrona czynna i monitoring populacji nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej, który przygotowało Mazowiecko – Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne. Obejrzeli również wystawę poświęconą projektowi ochrony, promocji i zachowania pomnika przyrody dębu Bartek.
Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
tekst: J. Czapczyńska
Sukces Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody!
Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody ,,Pierwiosnek” za swoją działalność na rzecz środowiska przyrodniczego w konkursie regionalnym „Najlepiej pracujące Szkolne Koło LOP” zajęło I miejsce. Organizatorem konkursu jest Zarząd Okręgu Radomskiego Ligi Ochrony Przyrody. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych podczas konferencji „90 lat Ligi Ochrony Przyrody w 100 – leciu Niepodległości Polski”. Konferencję rozpoczęło wystąpienie dyrektora RDLP Andrzeja Matysiaka i prezes Zarządu Okręgu LOP w Radomiu Elżbiety Molendy. Przemysław Bednarczyk- historyk przedstawił lekcje historii „Udział mieszkańców Radomia i regionu radomskiego w walkach o niepodległość i granice w latach 1914 – 1921. Wiceprezes ZO LOP, wicedyrektor RDLP Piotr Kacprzak przybliżył historie Ligi Ochrony Przyrody na przestrzeni 90 lat.
Opiekunami SK LOP jest pani Lidia Michalska i pani Jolanta Czapczyńska.
Podczas tej konferencji pod hasłem ‘Razem dla przyrody” wręczono odznaki Ligi Ochrony Przyrody dla wyróżniających się opiekunów SK LOP.
Pani Lidia Michalska otrzymała Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla ochrony przyrody”, pani Jolanta Czapczyńska otrzymała Złotą Odznakę Honorową za zasługi w realizacji zadań statutowych Stowarzyszenia. Głównym celem działalności SK LOP jest uwrażliwienie uczniów na piękno otaczającego świata, uświadomienie problemów ekologicznych poprzez bezpośredni kontakt ze środowiskiem, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, kształtowanie postaw i zachowań proekologicznych, rozbudzanie i podnoszenie świadomości ekologicznej u uczniów, współpraca z organizacjami działającymi na rzecz ekologii, przygotowywanie do udziału w konkursach o tematyce przyrodniczej.
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018
Tegoroczna jesienna akcja Sprzątanie Świata 2018 była pod hasłem „ Akcja – segregacja 2 x więcej, 2 x częściej”. Miała ona na celu budzenie i umacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja odbyła się na Kieszkowie w dniu 11 października, a wzięli w niej udział uczniowie klasy VII f wraz z nauczycielem biologii. Uczestnicy zaopatrzeni w worki oraz rękawice wyruszyli w teren. Szukaliśmy dzikich wysypisk śmieci i znaleźliśmy je wokół stawów. Dalej były tereny nie zamieszkałe przez ludzi, tu także było mnóstwo wyrzuconych śmieci. Uczniowie teren solidnie posprzątali. Efekty pracy były zadawalające .Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji wyrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji Sprzątanie Świata dał uczniom do zrozumienia jak ważnym jest dbanie o czystość otoczenia i jakie mogą być tego skutki w przyszłości.