W Publicznej Szkole Podstawowej Nr 15 w Radomiu na szeroką skalę prowadzone są działania ekologiczne.
Nasi uczniowie wraz z opiekunami biorą czynny udział w cyklicznych konkursach i akcjach ekologicznych i zdobywają w nich czołowe miejsca.
Opiekunowie działań ekologicznych w PSP 15 to: Lidia Michalska, Jolanta Czapczyńska.
KONKURSY:
- „Mój las” – organizator Liga Ochrony Przyrody
I etap – organizator LOP Zarząd Okręgu w Radomiu
II etap – Ogólnopolski konkurs pod hasłem „Mój las” – Zarząd Główny LOP
- „Porządkujemy i odnawiamy las” – koordynator Tygodnik Radomski, fundator nagród Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- „Niezapominajka znakiem jakości naszej postawy woceb przyrody zrównoważonego rozwoju” – organizator Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu Radomskiego.
- „Zostań przyjacielem ptaków” – koordynator Tygodnik Radomski.
- „Na najlepiej pracujące Szkolne Koło LOP” – szkoła zdobyła tytuł „MISTRZA LOP” w roku szkolnym 2008/2009 – organizator Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu Radomskiego..
AKCJE I PRZEDSIĘWZIĘCIA EKOLOGICZNE:
- Projekt CEE „Nasi ulubieńcy” – Certyfikat Opiekuna Zwierząt potwierdzający realizację działań projektu „Nasi ulubieńcy” – organizator Centrum Edukacji Ekologicznej.
- Projekt CEE „Nasi ulubieńcy ” – prowadzenie akcji „Złotóweczka dla pieseczka”
- Systematyczna współpraca ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt – konkurs „Buda dla mojego rzyjaciela”.
- Współpraca z przedsiębiorstwem PPUH RADKOM i udział w konkursach: „Surowce do RADKOMU i masz porządek w domu” oraz „Makulatura, puszki i plastiki wrzucaj w nasze pojemniki”.
- Proekologiczne Forum Dzieci i Młodzieży – organizator Miasto Radom.
- Korowód Wiosenny z okazji Dnia Ziemi.
- Festyn „Czyste Miasto” – organizator Radkom.
Działania w roku szkolnym 2024/2025
Laureatka konkursu „Nie dla Czadu – Czad Zabija”
Z satysfakcją informuję, że Łucja Fila uczennica kl. 7b została laureatką konkursu plastycznego „Nie dla Czadu – Czad Zabija”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Bezpieczne Miasto. Łucja została zaproszona wraz z nauczycielem, panią Lidią Michalską do Urzędu Miasta w Radomiu, gdzie z rąk Prezydenta Miasta Radomia otrzymała dyplom i nagrodę. Celem konkursu jest uświadomienie dzieciom i młodzieży jak niebezpieczny dla człowieka jest tlenek węgla i jak na codzień przeciwdziałać zagrożeniom, które nasilają się w okresie jesienno – zimowym. Łucja serdecznie gratulujemy Brawo!!
„Jesteśmy dla przyrody”
W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odbyła się jubileuszowa konferencja „Jesteśmy dla przyrody” z okazji 70 rocznicy utworzenia Okręgu Radomskiego Ligi Ochrony Przyrody. Podczas konferencji prowadzone były ciekawe prelekcje przez pasjonatów przyrody. Spotkanie było okazją do podsumowania działalności Ligi Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Radomiu oraz uhonorowanie medalami i odznaczeniami zasłużonych działaczy na rzecz ochrony przyrody. Konferencji przyświecało motto: „Tobie została powierzona Ziemia jak ogród, rządź nią z mądrością” – Św Franciszek z Asyżu. W konferencji uczestniczyli miłośnicy i pasjonaci przyrody – leśnicy, nauczyciele, którzy na codzień wszczepiają i przekazują innym swoją miłość do przyrody. Był to dzień pełen wspomnień i refleksji. „LIGA rządzi, LIGA radzi, LIGA nigdy Was nie zdradzi”. Jest to najstarsza ogólnopolska organizacja, której głównym założeniem jest ochrona przyrody.
Uczniowie klasy 5c w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej
Uczniowie oglądali wystawę „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia.” Została ona przygotowana we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu. Celem wystawy jest upowszechnianie wiedzy na temat grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz zasad bezpiecznego dla ludzi i przyjaznego dla lasów grzybobrania. Na wystawie można było obejrzeć atrapy grzybów udostępnionych przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Warszawie. Uczniowie mogli poczuć się jak w lesie.
„Lasy pełne energii”
18.10.2024r. uczniowie klasy 5c wraz z opiekunkami SK LOP P. Lidią Michalską i P.Jolantą Czapczyńską uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji: „Lasy pełne energii”, która promuje zachowania proekologiczne. Akcja współorganizowana przez PGE i LOP. 💚💚☘️☘️🌳🌲🌳🌿🌿 Członkowie Szkolnego Koła LOP sadzili drzewa w Leśnictwie Dąbrowa. Mali przyrodnicy pod nadzorem Nadleśniczego Pana Grzegorza Wachnickiego wykonywali swoje zadania wzorowo. Na terenie Nadleśnictwa Zwoleń Posadzono wspólnie 3000 sadzonek dębu. Po zakończeniu pracy uczniowie relaksowali się przy ognisku piekąc kiełbaski. Każdy z uczestników otrzymał miłą niespodziankę. Celem akcji było zwiększenie świadomości na temat roli lasów dla środowiska i klimatu. Brawo uczniowie💚💚💚👌👍
Sprzątanie świata
Tegoroczna jesienna akcja Sprzątanie Świata 2024 przebiegła pod hasłem „ Na straży czystej Ziemi”. Polegała na zbiorowym sprzątaniu śmieci. Miała ona na celu budzenie i umacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja odbyła się w szkole na ulicy Kierzkowskiej w dniu 15 października, a wzięli w niej udział uczniowie klasy VII f i VIII f wraz z nauczycielem biologii. Uczestnicy zaopatrzeni w worki oraz rękawice wyruszyli w teren. Uczniowie teren solidnie posprzątali. Efekty pracy były zadawalające. Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji wyrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Mając na uwadze hasło tegorocznej kampanii, zachęcamy wszystkich do czynnego udziału w sprzątaniu Ziemi, promując przesłanie by nie śmiecić i segregować odpady.