V EDYCJA PROGRAMU MISTRZOWIE KODOWANIA.
W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu nauki kodowania „Mistrzowie kodowania”. Kodujemy w bibliotece szkolnej oraz na zajęciach dodatkowych. Nad naszymi mistrzami kodowania czuwają w tym roku szkolnym panie: Edyta Małek, Edyta Sadowska i Kinga Tąder.
Dzień Matki na zajęciach otwartych Mistrzów kodowania
Z okazji Dnia Matki uczniowie kl. 4d, realizujący program „Mistrzowie kodowania”, zaprosili swoje mamy na zajęcia otwarte, w czasie których uczyli programowania z grą „Scottie Go”. Wyjątkowych gości podzielono na dwie drużyny. I dzieci, i zaproszone mamy z wielkim zaangażowaniem wykonywały przydzielone zadania: za pomocą kartonowych klocków układały komendy programistyczne do wskazanych przez aplikację zadań, skanowały ułożone rozwiązania, które wykonywał bohater. Rywalizacja była zacięta! Mamy uczniów drużyny, która wykonała jak najwięcej zadań, otrzymały nagrody w postaci wersji demo gry „Scottie Go!”. Wszystkim uczestnikom zajęć zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i upominki.
Zaproszenie do udziału w zajęciach z programowania to oryginalny pomysł uczniów, którzy w ten sposób chcieli uczcić piękne święto Dnia Matki.
Poznajemy Ozobota
Mieliśmy przyjemność programować Ozobota, którym jest małym, ale bardzo inteligentny robot. Kodowaliśmy za pomocą kolorowych kodów na kartce papieru bądź na stronie OzoBlockly.pl. Strona ta bazuje na dobrze znanym nam języku programowania Scratch. Programowaliśmy zadania, które robot wykonywał.
Programowanie ze Scottie Go!
Nasi mistrzowie kodowania, tym razem kodowali z grą Scottie Go!. Gra jest połączeniem gry planszowej i mobilnej – całość polega na sterowaniu tytułowym bohaterem za pomocą programów ułożonych z klocków. Najpierw „pisaliśmy program” układając w odpowiedni sposób klocki, później za pomocą aplikacji go skanowaliśmy i sprawdzaliśmy czy wszystko poszło zgodnie z planem.
Hour of code
Godzina Kodowania jest największą inicjatywę edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata, która miała miejsce 4-10.12.2017. My również braliśmy w niej udział, kodowaliśmy z Minecraft. Bardzo się cieszymy, że możemy stać się częścią globalnej społeczności, która rozwija swoje pasje związane z nauką programowania.
Code Week 2017
Nasi mistrzowie kodowania kolejny już raz uczestniczyli w europejskim święcie kodowania. W naszej szkole włączyliśmy się z dużym zaangażowaniem do akcji Code Week. Kodowaliśmy w bibliotece szkolnej i na kole informatycznym.
IV EDYCJA PROGRAMU MISTRZOWIE KODOWANIA
Nasi uczniowie mają ponownie możliwość uczestniczyć w ogólnopolskim programie nauki programowania. Programowania uczą się młodsi i starsi pod okiem swoich nauczycieli.
Mamy na zajęciach Mistrzów kodowania.
Z okazji Dnia Matki uczniowie kl.3e realizujący program „Mistrzowie kodowania” zaprosili swoje mamy na zajęcia. Najpierw pochwalili się projektami, które dotychczas wykonali. Następnie pokazali kartki multimedialne, które przygotowali dla swoich mam z okazji ich święta. Potem nadszedł czas na punkt kulminacyjny zajęć, czyli tworzenie projektu w programie Scretch przez mamy. Wykonały piękne, kolorowe i pełne życzeń kartki dla swoich pociech. Gratulujemy mamom wspaniałych pomysłów. Mamy nadzieję, że była to świetna zabawa i nauka.
Na zakończenie zajęć Oliwia, Julia, Błażej, Kamil i Michał otrzymali dyplomy i małe upominki. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem.
Mistrzowie kodowania szykują niespodziankę dla swoich mam!!!
W tym roku szkolnym pięcioro uczniów z kl.3e bierze udział w zajęciach „Mistrzowie kodowania”, które odbywają się w bibliotece szkolnej.
Obecnie Oliwia, Julia, Kamil, Michał i Błażej przygotowują się do zajęć ze swoimi mamami. 29 maja uczniowie będą uczyli swoje mamy kodowania. Przygotowali również dla nich małe niespodzianki 😉
Mistrzowie kodowania w bibliotece szkolnej
Nasi uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach nauki programowania często zaglądają do biblioteki szkolnej. Lubią czytać, ale cel ich wizyty jest zupełnie inny. Nasza pani bibliotekarz Edyta Małek zaraziła ich swoją pasją dotyczącą nauki programowania w Scratchu. Systematycznie w biblitece szkolnej odbywają się zajęcia nauki programowania.
Zajęcia z cyklu Dzieci dzieciom – uczymy programowania.
Ponieważ nauka programowania stała się elementem naszego życia szkolnego postanowiliśmy realizować cyklicznie zajęcia nauki programowania i korzystania z nowoczesnych technologii na zajęciach młodszych uczniów. Uczniowie klas starszych uczęszczający na koło informatyczne prowadzili zajęcia dla uczniów klasy 2c, którzy uczęszczają na zajęcia koła informatycznego. Uczyli obsługi tabletów, pracowali na www.code.org oraz w aplikacji kodable.com. Współpraca i wspólna nauka przebiega w miłej atmosferze.
Nauka programowania zagościła na stałe w naszej szkole. Dlatego bardzo chętnie włączamy się w akcje mające na celu propagowanie naukę kodowania. Po Europejskim Tygodniu Kodowania przyszedł czas na Godzinę Kodowania. Hour of code to ogólnoświatowa akcja, która miała miejsce w tym roku w dniach 5-12 grudnia. W naszej szkole uczniowie klas starszych podczas zajęć komputerowych zgłębiali tajniki kodowania ze stroną code.org. Za pomocą Fllapy Code uczyli się tworzyć proste gry. Efektem tego kursu było stworzenie i udostępnienie własnej gry np. na telefon lub komputer. Czekamy na kolejne takie akcje.
CodeWeek
W tym roku szkolnym po raz kolejny włączyliśmy się do działań związanych z europejskim tygodniem kodowania. Podczas zajęć komputerowych uczniowie pod opieką pani Doroty Ługowskiej zgłębiali tajniki programowania. Mali mistrzowie kodowania „kodowali” również w bibliotece szkolnej. Nauka połączona z dobrą zabawą.
III Edycja programu Mistrzowie Kodowania
Miło nam poinformować, iż nasza szkoła zakwalifikowała się do kolejnej edycji programu w roku szkolnym 2015/2016. W tym roku szkolnym kodować będą zarówno uczniowie klas młodszych jak i starszych. Nauczyciele, którzy będą prowadzili zajęcia to panie: Dorota Ługowska, Edyta Fokt i Edyta Małek.
Rok szkolny 2015/2016
Uczniowie nauczycielami – zajęcia otwarte dla rodziców.
Podczas zajęć dodatkowych koła informatycznego uczniowie doskonalą swoje umiejętności w zakresie programowania. Aby zaprezentować zdobyte już umiejętności zaprosili swoich najbliższych: rodziców, rodzeństwo na zajęcia otwarte. Zajęcia odbyły się w piątek 15 kwietnia 2016r. Uczniowie wcielili się w role nauczycieli. Starali się nauczyć swoich najbliższych podstaw programowania w Scratchu. Przedstawili podstawy pracy w programie Scratch, a następnie wspólnie roziązywali zadania jakie zostały przed nimi postawione. Zarówno dzieci jak i zaproszeni członkowie rodzin nie tylko bawili się doskonale, ale również nauczyli się czegoś nowego. Dzieci jak dzielić się swoją wiedzą, a rodziny podstaw programowania. Nauczyciel zajęć konputerowych, Dorota Ługowska była bardzo dumna ze swoich podopiecznych. Rodzice wyrazili chęć udziału w kolejnych takich zajęciach, więc czeka nas kolejne miłe spotkanie z edukacją informatyczną.
Godzina Kodowania. To ogólnoświatowa inicjatywa, podczas której zachęcamy do nauki programowania już od najmłodszych lat. Zgłosiliśmy naszą inicjatywę i w dniach 7-13 grudnia 2015 r. rozpoczniemy godzinę kodowania na zajęciach komputerowych, w bibliotece szkolnej i w świetlicy. Do akcji przyłączą się również nasi Mistrzowie Kodowania.
Europejski Tydzień Kodowania już za nami. Nauka w parze z dobrą zabawą zawsze się sprawdza. Uczyliśmy się kodowania na lekcjach zajęć komputerowych, w bibliotece szkolnej i w świetlicy. PSP 15 kodowała!!!
Otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające nasz udział w tej inicjatywie.
„Wieczór z technologią”
W piątkowy wieczór 30 października w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 15 w Radomiu zebrała się grupa entuzjastów nowoczesnych technologii. Odbył się „Wieczór z technologią”. Uczniowie pod opieką swoich nauczycieli spotkali się w szkole, aby korzystając ze smartfonów i tabletów nie tylko bawić się ale również uczyć. Podział na grupy odbył się za pomocą losowania, każda grupa miała do dyspozycji tablet, który pełnił w tym dniu różne funkcje. Pierwsze zadanie dawało przepustkę do kolejnych. Zespoły musiały wykazać się umiejętnością kodowania. Na stronie www.code.org musieli rozwiązać jeden z etapów kursu kodowania. Po rozwiązaniu zadań zespół przechodził do kolejnego etapu. Kolejne zadanie polegało na odszyfrowaniu qrcodów. Dzieci korzystając z odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na tabletach odczytywali poszczególne qrcody, które rozmieszczone były na terenie szkoły. Kody po odczytaniu należało ułożyć w odpowiednim porządku, tak aby odczytać fragment wiersza. To zadanie sprawiło dużo radości. Następnie tablety zamieniły się w elektroniczne książki. Uczniowie czytali na tabletach fragmenty wybranych książek a na ich podstawie rozwiązywali zadania na tablicy interaktywnej – memory, milionerzy czy wykreślanki. Do ostatniego zadania tablet zamienił się w kamerę. Nagranie własnego filmiku, który zachęci innych do przeczytania polecanej książki okazało się ciekawym, ale zarazem inspirującym zadaniem. Uczniowie prześcigali się w pomysłach, wykazali się talentami reżyserskimi, aktorskimi oraz znajomością technologii.
Spotkanie „Wieczór z technologią” miało na celu pokazanie uczniom, że wykorzystanie nowoczesnej technologii może wiązać się nie tylko z zabawą, ale równie z nauką i rozwijaniem swoich zainteresowań. W ciągu jednego wieczoru tablety i smartfony zmieniły swoje zastosowanie. Z urządzenia do grania przeszliśmy do nauki programowania, zabawy w odczytywanie qrcodów, wykorzystania tebletu do czytania oraz jako aparatu czy kamery. Elementy edukacji czytelniczej jakie pojawiły się podczas zajęć uświadomiły również dzieciom, że czytanie to bardzo ważna umiejętność, którą należy stale doskonalić.
O tym, że nowoczesne technologie wykorzystywane są powszechnie w nauczaniu świadczy również fakt, że spotkanie zostało przygotowane przez nauczycieli różnych przedmiotów: Dorota Ługowska- zajęcia komputerowe, Edyta Fokt – język polski, Edyta Małek i Elżbieta Okolus – nauczyciele bibliotekarze.
Europejski Tydzień Kodowania, to inicjatywa, która trwa w dniach 12-18 października 2015 r. Inicjatywa ta jest obchodzona w całej Europie. Jest świętem związanym z programowanie. Nauczyciele naszej szkoły zgłosili również inicjatywy, obchodzone w ramach Tygodnia Kodowania na Europe Code Week 2015. W okresie 12-16 października 2015 r. uczniowie klas 4-6 podczas zajęć komputerowych będą zapoznawali się z podstawami programowania, będą rozwiązywali zadania i problemy związane z nauką kodowania, a towarzyszyć temu będzie dobra zabawa. Również podczas zajęć dodatkowych realizowanych w ramach programu „Mistrzowie kodowania” zachęcać będziemy do nauki kodowania. Nasza szkoła bierze udział w kolejnej edycji programu, a Mistrzowie Kodowania są głównym partnerem polskich obchodów tego wydarzenia.
NASI MISTRZOWIE KODOWANIA
Podsumowanie pracy Mistrzów Kodowania w roku szkolnym 2014/2015
Nasi Mistrzowie Kodowania zrealizowali w ramach programu zadania zawarte w modułach do realizacji projektu. Towarzyszyła temu nie tylko nauka, ale również doskonała zabawa. Umiejetności, jakie zostały nabyte podczas zajęć uczniowie prezentują nie tylko nauczycielom ale również swoim kolegom. Tegoroczna edycja programu dobiegła końca, ale miło nam poinformować, że nauka programowania będzie kontynuowana w naszej szkole w nowym roku szkolnym. Zgłosiliśmy się do kolejnej edycji Mistrzów Kodowania, więc już dziś zapraszamy na zajęcia. W nowym roku szkolnym w klasach 4-6 zajęcia będą prowadzone przez panie: Dorotę Ługowską i Edytę Fokt, natomiast dla klas 1-3 pani Edyta Małek. Bawmy się programowaniem!!!
Zamiana ról – uczniowie nauczycielami.
Zgodnie z zapowiedziami nasi Mistrzowie Kodowania podzielili się swoją wiedzą z dziedziny programowania z innymi. Przeprowadzili zajęcia programowania w Scratchu podczas, których przedstawili podstawy programowania. Nie były to jednak zwyczajne zajęcia, gdyż w rolę uczniów wcielili się nauczyciele naszej szkoły. Po przedstawieniu podstaw pracy w programie Scratch każdy „uczeń” we współpracy z indywidualnym konsultantem – Mistrzem Kodowania – przystąpił do pracy. Do wykonania było pięć zadań obowiązkowych oraz jedno zadanie dowolne wykonane na podstawie zdobytych umiejętności. Współpraca przebiegała w bardzo miłej atmosferze, nauczyciele bardzo szybko przyswoili tajniki programowania i z ogromnym zaangażowaniem przyłożyli się do zadań. Wszystkie zadania zostały zaliczone :). Pracy towarzyszyła również radość po zaliczeniu kolejnego zadania. Na koniec Mistrzowie Kodowania podziękowali swoim uczniom i nagrodzili ich pamiątkowymi dyplomami potwierdzającymi ich udział w lekcji programowania. Zarówno uczniowie jaki nauczyciele wcielili się w nowe dla siebie role i w pełni się w nich odnaleźli.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom PSP 15 za udział w naszych zajęciach. Mamy nadzieję, że zaraziliśmy ich naszą pasją, czyli programowaniem.
Mistrzowie Kodowania PSP 15
„Godzina Kodowania”
Młodzi programiści z PSP 15 wzięli udział w cyklu szkoleń w ramach ogólnoświatowego projektu „Godzina Kodowania” zainicjowanego przez organizację Code.org i kontynuowanego z firmą Microsoft. W ramach tej inicjatywy najmłodsi zobaczyli, że informatyka, a w szcególności, programowanie może być naprawdę przyjemne, a przy tym pozyteczne. W zajęciach brali udział oczywiście nasi Mistrzowie Kodowania i uczniowie klas 4 – 6.
Konkurs Mistrzów Kodowania na kartę świąteczną
Mistrzowie kodowania ogłosili konkurs na kartę świąteczną wykonaną w programie Scratch. Nasi uczniowie również czynnie włączyli się do tej akcji. Wykonali piękne karty świąteczne, które zostały zamieszczone w konkursowy Studio Mistrzów Kodowania. Zabawa przy tym była znakomita. Okazało się, że nabyte wcześniej podczas zajęć umiejętności programowania bardzo się przydały, a do tego w ruch poszła również wyobraźnia. Relację z tworzenia kart świątecznych można zobaczyć w naszej szkolen telewizji YoungFace.TV
Zajęcia Mistrzów Kodowania
W naszej szkole w zajęciach Mistrzów Kodowania uczestniczy dwie grupy uczniów. Grupa pierwsza to uczniowie klasy 5a oraz 3c pod opieką pani Doroty Ługowskiej oraz grupa druga to uczniowie z klasy 4d pod opieką pani Edyty Fokt. Podczas zajeć realizowane są kolejne moduły, wykonujemy ćwiczenia praktyczne i w ten sposób uczymy się podstaw programowania. Idzie nam to co raz lepiej :).
Założenia pragramu
Języki programistyczne nie są już domeną informatyków, a narzędziem, które pozwala uczniom rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać. Programowanie stało się – obok języka ojczystego i jednego języka obcego – trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany.
5 powodów, dla których warto uczyć się programowania >> pobierz
Zapraszamy na oficjalną stronę programu „MISTRZOWIE KODOWANIA” >>
Nasza szkoła zgłosiła się i zakwalifikowała do II edycji programu „Mistrzowie kodowania”. Nauczyciele odpowiedzialni za realizację zadań w ramach programu to: Dorota Ługowska i Edyta Fokt. Nauczycielki przeszły już kurs programowania i zaczną pracę z uczniami, którzy staną się MISTRZAMI KODOWANIA. Co jakiś czas będziemy prezentować wyniki i efekty naszej pracy oraz będziemy dzielili się swoją wiedzą z innymi.