Od roku szkolnego 2017/2018 programy Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole zostały zastąpione nowym Programem dla szkół
Nowy Program dla szkół ma na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz produkty mleczne korzystając z najlepszych doświadczeń zebranych podczas dotychczasowej realizacji programu Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole.
Zakres
W ramach nowego programu dzieci:
• otrzymują owoce i warzywa oraz produkty mleczne
• biorą udział w działaniach edukacyjnych mających poprawić wiedzę uczniów na temat rolnictwa, pochodzenia żywności, zdrowych nawyków żywieniowych itp.
Co dostają dzieci?
Dzieci otrzymują w ramach programu:
• świeże owoce – jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie
• świeże warzywa – marchewkę, paprykę słodką, rzodkiewki, kalarepę, pomidorki koktajlowe
• soki owocowe, warzywne i mieszane.
Gotowe do spożycia porcje owocowo-warzywne są przygotowywane i dostarczane do naszej szkoły przez zatwierdzonych dostawców.
ZAPAMIĘTAJ, ŻE NALEŻY SPOŻYWAĆ 5 PORCJI OWOCÓW I WARZYW
Każde dziecko powinno jeść przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Jedna porcja to np.:
• 1 średni owoc – jabłko, brzoskwinia, banan
• 1 średnie warzywo – marchewka, papryka, kalarepa
• 1 szklanka truskawek, czereśni lub jagód
• 1 szklanka fasolki szparagowej lub pomidorków koktajlowych
• kilka różyczek brokułu lub kalafiora.
DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE REALIZACJI PROGRAMU DLA SZKÓŁ W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
Scenariusz „Kolorowe warzywa i owoce na zdrowie i dobry humor” >> pobierz
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU „OWOCOWO WARZYWNE KUKIEŁKI 2018”
W szkolnym konkursie „Owocowo – warzywne kukiełki” wzięło udział 46 uczniów. Wykonali oni niezwykle ciekawe, pomysłowe figurki. Były sowy, jeże, koguty, słonie, postacie ludzi i wiele innych. Wybór jurorów był bardzo trudny.
Zwyciężyli:
I miejsce
Tomasz Gorzelak kl. I a
Mateusz Niziołek kl. I c
Nikola Sowa kl. II d
Maja Nowakowska kl. II d
Mateusz Krawczyk kl. III c
Mateusz Tarnowski kl. IIId
II miejsce
Wiktoria Kępczyńska kl. I a
Zuzanna Pełka kl. I a
Tomasz Świeżewski kl. Ic
Maja Gregorczyk kl.I c
Jakub Jakóbik kl. Ic
Klaudia Sikora kl. IIa
Wiktoria Stąporek kl. IIb
Kamila Kowalska
III miejsce
Oliwia Sekuła kl. I a
Jan Nalazek kl. I a
Hanna Zakrzewska kl. I c
Mateusz Michalec kl. I c
Kacper Nowak kl I c
Klaudia Sikora kl. II a
Julian Stańczyk kl. II b
Anna Kot kl. II b
Erwin Smagowski kl. II b
Maja Czerwiec kl. II d
Nikodem Gadalski kl. II d
Nadia Fituch kl. III e
DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE PROGRAMOWI OWOCE I WARZYWA W SZKOLE”
REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2016/2017
PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przystąpili do programu edukacyjnego „Porcja pozytywnej energii” organizowanego przez markę Crispy Natura. Wraz z nami do programu przystąpiło około 1300 szkół podstawowych z całej Polski. Głównym założeniem programu jest promocja zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia poprzez działania profilaktyczne ograniczające nadwagę i otyłość uczniów, edukacja i kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych polegających na spożywaniu warzyw i owoców. Honorowy patronat nad programem objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Program został opracowany w odpowiedzi na rosnący problem otyłości i nadwagi wśród dzieci, wynikający m. in. z nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz braku odpowiedniej aktywności fizycznej. Mamy nadzieję, że realizując założenia programu nauczymy dzieci odpowiednich nawyków żywieniowych i skłonimy uczniów do świadomego wybierania dobrych dla zdrowia i smacznych produktów.
Śniadanie daje moc
8 listopada obchodzony był Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”). Święto to zostało zainicjowane w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia i dobrych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych, wdrażanie do spożywania regularnych posiłków oraz informowanie o konsekwencjach złej diety.
Aby kształtować u uczniów nawyk dbałości o zdrowie, nasza szkoła włączyła się realizację ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc” organizowanej pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji.
8 listopada uroczyście obchodziliśmy Dzień Zdrowego Jedzenia. Udział w tym wydarzeniu stał się doskonałą okazją do tego, żeby porozmawiać z dziećmi o zdrowych nawykach żywieniowych oraz o pierwszym i najważniejszym posiłku dnia – śniadaniu. Uczniowie dowiedzieli się, że spożywanie zdrowego śniadania umożliwia lepszą koncentrację i szybsze przyswajanie wiedzy, daje energię do nauki i zabawy.
W ramach akcji „Śniadanie daje moc” przygotowano również ciekawą gazetkę tematyczną, przeprowadzono wśród uczniów pogadanki dotyczące prozdrowotnego stylu życia, wyświetlano filmy edukacyjne.
Dzieci z klasy II c pod kierunkiem wychowawczyni Edyty Sadowskiej wzięły udział w zajęciach „Czas na zdrową przerwę”, na których tradycyjne metody nauczania przeplatały się z metodami opartymi na nowoczesnej technologii komputerowej. Projekcja filmu pt. „Zdrowe odżywianie” przybliżyła dzieciom 12 zasad zdrowego żywienia – według Instytutu Matki i Dziecka. Na dużym ekranie zaprezentowano piosenki, zachęcające do wspólnego śpiewania o zdrowym jedzeniu. Największą jednak atrakcją dla uczniów były interaktywne ćwiczenia multimedialne, dzięki którym wiedza podana została „niby na talerzu” – łącząc w sobie przyjemne z pożytecznym.
8 listopada był dla dzieciaków z II c dniem wyjątkowym, gdyż na ławkach szkolnych – zamiast książek i zeszytów – królowały zdrowe i smaczne potrawy śniadaniowe. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przygotowywały kolorowe, finezyjne kanapki. Na specjalnie przygotowanych stołach, obok zdrowych przekąsek, znalazły się m. in.: świeże owoce i warzywa, różnorodne sałatki, nasiona (słonecznik, dynia, orzechy), płatki zbożowe, owocowe soki, woda, jogurty naturalne, mleko a nawet niezwykłe deserowe ciasteczka jaglane upieczone przez mamę ucznia. Potrawy zachwycały swoim smakiem i pięknym wyglądem. W przygotowaniach smacznych śniadań bezcenna okazała się pomoc rodziców dzieci, jak również rodzeństwa, które bardzo chętnie włączyło się w realizację akcji.
O tym, że zdrowe śniadanie daje moc do pracy i nauki, że jest to najlepszy start w nowy dzień, przekonywała również pani dyrektor szkoły Małgorzata Suligowska oraz pani wicedyrektor Elżbieta Kozera, które uczestniczyły w wielkim śniadaniowym biesiadowaniu. Wspólne spożywanie posiłku rzeczywiście okazało się najbardziej atrakcyjną częścią dnia. Podczas degustacji dzieciom towarzyszyły niezwykłe emocje związane z próbowaniem samodzielnie przygotowanych kolorowych potraw. Uczniowie ochoczo kosztowali różnorodnych dań, a także wymieniali się doświadczeniami na temat swoich domowych śniadań.
Tak zorganizowane zajęcia przyczyniły się do zwiększenia świadomości dzieci i dorosłych w zakresie zdrowego odżywiania.
Pamiętajmy! Zdrowe śniadanie to najlepszy początek dnia. Jeszcze przed wyjściem do pracy czy szkoły warto zainwestować w najlepsze „paliwo” dla naszego organizmu.
Koktajle – dawka energii, zdrowia i urody!
Koktajle to zdrowe urozmaicenie codziennej diety i doskonały sposób na smaczny posiłek.
Każdy z nas powinien spożywać dziennie pięć porcji warzyw i owoców lub soku. Aby urozmaicić sobie codzienną dietę i przy okazji dostarczyć organizmowi porządną dawkę energii, witamin, minerałów i błonnika, można też przyrządzić koktajl.
W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Zdrowie w kolorach tęczy” uczniowie z klasy 2b przyrządzali samodzielnie smaczne koktajle owocowe, które spożywali podczas zajęć.
Przed wykonaniem smacznego posiłku wśród dzieci została przeprowadzona pogadanka na temat zalet spożywania koktajli.
Zapamiętajmy!
5 PORCJI OWOCÓW I WARZYW
Każde dziecko powinno jeść przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie. 1 porcja to np.:
• 1 średni owoc – jabłko, brzoskwinia, banan
• 1 średnie warzywo – marchewka, papryka, kalarepa
• 1 szklanka truskawek, czereśni lub jagód
• 1 szklanka fasolki szparagowej lub pomidorków koktajlowych
• kilka różyczek brokułu lub kalafiora.
Zachęcamy do zapoznania się z ulotką i broszurą propagowaną przez Agencję Rynku Rolnego w programie „Owoce i warzywa w szkole”.
ulotka>> broszura>>
Projekt edukacyjny „Zdrowie w kolorach tęczy”.
Mając świadomość, że jako nauczyciele, wychowawcy odpowiadamy za zdrowie uczniów, podejmujemy działania na rzecz edukacji zdrowotnej, chcemy już od najmłodszych lat uczyć w szkole naszych wychowanków zasad prawidłowego odżywiania się, wyrabiać w nich nawyki higienicznego spożywania pokarmów, wskazywać na znaczenie, występowanie i rolę witamin oraz innych składników odżywczych potrzebnych do życia i wzrostu ludzkiego organizmu.
Opracowany przez: Paulinę Góźdź, Mieczysławę Pastuszkę, Elżbietę Czaplak, Małgorzatę Januszewską i Lillę Wiśniewską projekt edukacyjny „Zdrowie w kolorach tęczy” jest realizowany w naszej szkole w klasach I – III, w roku szkolnym 2015/2016. Towarzyszy on działaniom programu „Owoce i warzywa w szkole”. Dlatego aby wzmocnić działania tego programu w naszej szkole został stworzony dodatkowo ten projekt edukacyjny. Zwraca on uwagę na konieczność zjedzenia kilku porcji w ciągu dnia owoców i warzyw, picie soków owocowo – warzywnych. Na zajęciach uświadamiamy uczniom, że są one niezbędne w codziennej diecie. Owoce i warzywa stanowią naturalne źródło cennych witamin i składników mineralnych, bardzo potrzebnych dla prawidłowego rozwoju człowieka. Lansujemy modę na spożywanie kolorowych, sezonowych warzyw i owoców. Uczniowie uczą się też, że słodycze można zastąpić równie smacznymi, ale i zdrowymi warzywami. Ponadto, dzieci zdobywają umiejętność współpracy w grupie, planowania swojej pracy, rozwiązywania problemów, wyciągania wniosków i analizowania własnych działań.
Realizując kolejne zadania wykorzystujemy świeże owoce: jabłka, gruszki, truskawki, świeże warzywa: marchewki, rzodkiewki, papryki słodkie, ogórki, oraz przetwory: soki owocowe, warzywne i owocowo-warzywne. Owoce i warzywa są dostarczane uczniom w ramach programu „Owoce w szkole” z Agencji Rynku Rolnego oraz przynoszone przez dzieci z domu. Podsumowaniem projektu będzie Festyn Rodzinny pod hasłem „Żyjmy zdrowo aktywnie i kolorowo”.
Działania w ramach realizacji programu „Owoce i warzywa w szkole” oraz w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Zdrowie w kolorach tęczy”.
„Wesołe kanapki”
W I semestrze roku szkolnego 2015/2016 we wszystkich klasach drugich dzieci przygotowywały „wesołe kanapki”. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia dotyczące higieny i kultury spożywania. Uczniowie starannie przygotowali się do realizacji zadania. „Wesołe kanapki” wykonali z uwzględnieniem zasad higieny i estetyki. Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości, zintegrowały grupy. „Wesołe kanapki” wyglądały apetycznie i tak też smakowały. Zobaczcie sami w naszej galerii zdjęć.
Sałatki owocowe lub warzywne.
Jednym z działań dotyczących zdrowego odżywiania w ramach realizacji programu „Zdrowie w kolorach tęczy” było przygotowanie sałatek owocowo-warzywnych. W listopadzie we wszystkich klasach drugich uczniowie przygotowywali przepisy na zdrowe sałatki. Prace były kolorowe, oryginalne i estetycznie wykonane. Prezentowane były na zorganizowanej na korytarzu wystawce, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i dorosłych. Z przygotowanych przepisów powstaną klasowe książki kucharskie. Ponadto uczniowie wykonali na zajęciach sałatki według ułożonego przez siebie przepisu. Zajęcia okazały się ciekawym i smacznym doświadczeniem dla uczniów. W kolejnym semestrze na pewno powtórzymy działanie!
Śniadanie daje moc!
Robimy kanapki.
Kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat to bardzo ważna sprawa. Wiedzą o tym uczniowie klas pierwszych, którzy na zajęciach samodzielnie przygotowali sobie kanapki. Zajęcia te zostały poprzedzone pogadanką o zdrowych nawykach żywieniowych, o tym jak komponować posiłki, jak łączyć smaki i jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym. Na zajęciach dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym jest kultura spożywania posiłków i higiena ich przygotowywania, rozwijać swą kreatywność i wyobraźnię kulinarną. Dzieci przyniosły do szkoły produkty potrzebne do przygotowania kanapek. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki sporządzone przez uczniów były finezyjne, kolorowe, pięknie ozdobione… i na pewno smaczne, gdyż nawet największe niejadki degustowały swoje kulinarne dzieła z ogromnym apetytem.
Warto organizować tego typu lekcje, ponieważ utrwalają zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci. Nasi uczniowie kilka razy w tygodniu dostają świeże mleko, warzywa i owoce w ramach ogólnopolskich akcji „Owoce w szkole” i „Szklanka mleka”. Uczniowie wiedzą, iż zdrowa żywność, m.in.: woda mineralna, soki bez dodatku cukrów, napoje bez konserwantów, przetwory mleczne, kanapki na bazie pieczywa pełnoziarnistego, sałatki i owoce są mile widziane w codziennej diecie, natomiast na liście „produktów zakazanych” znajdują się: żywność typu fast food, słone i słodkie przekąski (np. chipsy, słone paluszki, prażynki, krakersy, batony), napoje z dodatkiem cukru i słodzików, wody smakowe.
Uzdrawiająca moc świeżych owoców.
Dnia 15 lutego 2016 roku w naszej szkole uczniowie wszystkich klas mieli możliwość skosztowania świeżo wyciśniętego soku z owoców i warzyw. Działanie prowadzone przez Agencję Rynku Rolnego w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole” jest dobrą okazją dla uczniów, aby posmakować tego pysznego napoju. Podczas tych zajęć obecna była nasz Pani Dyrektor Małgorzata Suligowska oraz Pani Wicedyrektor Elżbieta Kozera. Przed przygotowaniem soków została przeprowadzona pogadanka z uczniami związana z korzyściami, jakie płyną z picia świeżych skoków.
Drodzy rodzice i uczniowie naszej szkoły, zapamiętajcie następujące zasady:
1. Świeżo wyciskane soki oczyszczają nasz organizm!
Jedzenie, które codziennie spożywamy bardzo często ma w sobie zawarte składniki, które są chemiczne i odkładają się w naszym organizmie. Czujemy się przez to osłabieni, zmęczeni, brakuje nam sił witalnych. Naturalne soki wspomagają oczyszczanie organizmu, dzięki czemu czym więcej ich spożywamy tym czujemy się młodsi, lżejsi i sprawniejsi.
2. Świeżo wyciskane soki w znacznym stopniu wzmacniają nasz system immunologiczny!
Witaminy, minerały i korzystne enzymy zawarte w świeżo wyciskanych sokach pozwalają nam cieszyć się naturalną odpornością bez znaczenia, jaką obecnie mamy porę roku. Na przykład taki seler zawiera w sobie witaminy z grup B, A, C, fosfor i wapń. Nie będziemy nawet wspominać o kiełkach roślin, które wręcz ociekają wartościowymi składnikami naszej diety.
3. Soki pozwalają nam na dostarczenie do organizmu dobroczynnych składników roślinnych, na które normalnie byśmy nie spojrzeli!
Kiełki, młode trawy, natka pietruszki – niejednokrotnie powodują u nas obrzydzenie i są skrupulatnie eliminowane z naszej diety, bo po prostu nam nie smakują. Jednak po wyciśnięciu, łączą się one z innymi owocami takimi jak pomarańcza, mango lub banany, które większość z nas lubi. My nie czujemy ich smaku, ale one wspierają nasz organizm.
4. Świeżo wyciskane soki pozwalają na utrzymanie prawidłowej diety!
Uczucie głodu często jest spowodowane tym, że nasz organizm domaga się składników, które są mu potrzebne, a my odbieramy to, jako głód, który zaspokajamy np. hamburgerem. Nie tędy droga! Kiedy nasz organizm zacznie otrzymywać odpowiednie składniki w dużych ilościach, uczucie łaknienia się zmniejszy.
5. Świeży sok pozwala nam zaoszczędzić pieniądze!
Pijemy coś smacznego, zdrowego i cennego dla nas, co pozwala zaoszczędzić na lekach. Pamiętajcie, że zdrowie tkwi w naturze!
Żródło: http://blog.ambasadorinnowacji.pl/article/5powodowpiciaswiezychsokow
Projekt edukacyjny „Wiosna? – na zdrowie”
Ogródki warzywne w salach!
Promując zdrowy tryb życia wśród uczniów powstały ogródki warzywne w salach lekcyjnych. Dzieci miały okazję pielęgnować i dbać o rośliny rosnące w doniczkach. Ponadto mogły obserwować wzrost i rozwój każdej rośliny. Wśród hodowanych warzyw znalazły się: rzodkiewka, truskawki, szczypior, pietruszka, marchewka oraz groch. Pojawiły się również zioła: bazylia, mięta i rumianek. Uczniowie prowadzili także hodowlę kwiatów takich jak: bratki, lwia paszcza, stokrotki oraz maciejki. Podczas zajęć przedstawiono korzyści z prowadzenia prawdziwych ekologicznych ogródków warzywnych koło domów i na balkonach.
Zachęcamy do działania:)